www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

ASDE-1, -2

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 24 GHz
(K-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 5 ya da 20 kHz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 20 ns
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 40 kW
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 60 d/dak
MTBCF: 200 saat
MTTR:

ASDE-1, -2

ASDE-1 (Airport Surface Detection Equipment) K-bandında çalışan, kısa menzilli bir havaalanı radarıydı. Bu radar yoğun trafiğin bulunduğu havaalanlarındaki uçakları ve araçları her türlü hava koşulları altında algılamak üzere geliştirilmiş bir radardır. Bir radarın bu yeteneği yağmur, sis gibi kötü görüş koşullarında ya da gece operasyonlarında çok önemlidir. Bu tür radarlar havaalanındaki kule damı gibi çok yüksek bir noktaya bir radom mahfaza içine alınarak kurulur. Takip eden sürümü ASDE-2 radarının ana parametreleri ASDE-1 radarınınki ile aynı idi. ABD'deki askeri havaalanlarında, ASDE-2'ye AN/FPN-31 adı verildi.

ASDE-1 ve ASDE-2 radarları 60 lı yılların başından itibaren görev yaptılar. Tasarımında çok sayıda vakum tüp bulunan bu radarların arızalanan tüplerinin değiştirilmesi sırasında radarın devre dışı kalması radarın Arızalar Arası Ortalama Zaman (MTBF) değerini kötüleştiriyordu. Frekans bandı çok kuvvetli sağanak yağışlara uygun değildi ve yağmur damlacıklarından geriye yansımalar “ekran-beyazlaşması (white-out)” meydana getiriyordu. Ayrıca yağmur tarafından soğrulan gönderim işaretleri zayıflıyordu. Bu haliyle radar pekte kullanışlı değildi

ASDE-1 radarının ilk örneği başlangıçta AN/CPS-8 (XW-1) olarak adlandırılmıştı.

1987 ila 1994 yılları arasında yaşlanmış ASDE-1 ve -2 radarları Westinghouse firması tarafından ASDE-3 radarları ile yenilendi.