www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

Pluto

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Pluto

Resim 1: Pluto

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: S-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: rasgele kademeli
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 135 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 60 NM (≙ 110 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 12 ya da 15 d/dak
MTBCF:
MTTR:

Pluto

Pluto hava savunma ve kıyı koruma sistemlerinde kullanılan S-bandında çalışan bir arama radarıdır. Bu radar hem çok alçak irtifalar ile orta seviyedeki irtifalar arasında seyreden uçakları hem de deniz yüzeyindeki küçük botları tespit edebilir. Bu hedeflerin 2-boyutlu koordinat bilgilerini sağlar. Ayrıca dost-düşman-tanıma (IFF) için tümleşik bir ikincil radar ile donatılmıştır. Bu radar elektronik donatısının bulunduğu bir taşımalık, bir anten modülü ve bir güç ünitesinden meydana gelir. Gönderici, alıcı ve radar işaret işleme modülleri bu taşımalık içinde yer alır. Bu radar bir personel olmaksızın uzaktan kumandayla çalışabilmeyi sağlayan bir arayüze sahiptir.

Antenin çift bükümlü parabolik yansıtıcısı bir boynuz ışıyıcı grubu tarafından beslenir ve bir kosekant-kare çizge meydana getirir. Polarizasyon yatay veya dikey olarak seçilebilir. Gönderim darbesi darbe-içi modüle (Intra-Pulse Modulation) edilmiştir ve değişik faz-kodlama seçeneklerine sahiptir. Gönderici çıkış katı bir Yürüyen Dalga Tüpüdür.

Bu radar sıkça, Pluto radar sensörü, iletişim sisteminin yer aldığı operasyon odası ve güç ünitesinden meydana gelen MARS-402 Taşınabilir Otomatik Raporlama İstasyonunun (Mobile Automatic Reporting Station MARS-402) bir parçası olarak kullanılmaktadır. Menzili daha düşük olan (50 … 60 km) sürümü ise Spada- Hava Savunma Sisteminde hedef atama radarı olarak kullanılır. Anteni dakikada 30 defa döner.

Pluto radar resim galerisi

Resim 2: Pluto Radarı, bir Taşınabilir Otomatik Raporlama Postası Mars-402 ile birlikte.