www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

Pluto

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Pluto

Rysunek 1: Pluto

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma S
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: random stagger
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 135 kW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny:
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 12 lub 15 obr/min
MTBCF:
MTTR:

Pluto

Pluto to radar rozpoznawczy w paśmie S przeznaczony do obrony powietrznej i ochrony wybrzeża. Może wykrywać samoloty z bardzo niskich i średnich wysokości, a także mniejsze łodzie na powierzchni morza. Radar podaje dwuwymiarowe współrzędne zlokalizowanych celów. Wyposażony jest w zintegrowany radar wtórny do wykrywania friend/foe. Składa się z kontenera z elektroniką radaru, modułu antenowego i przyczepy zasilającej. Nadajnik, odbiornik jak i cała obróbka sygnału radarowego mieszczą się w tym kontenerze. Radar jest również wyposażony w interfejs do zdalnego sterowania, dzięki czemu może być obsługiwany bezzałogowo.

Antena jest anteną reflektorową, która zasilana jest grupą promienników tubowych i generuje wykres kwadratowy cosecantu. Polaryzacja jest przełączalna z liniowej poziomej na kołową. Impuls nadajnika jest modulowany wewnątrzimpulsowo i może zawierać różne kodowania fazy. Stopień wyjściowy nadajnika to lampa o fali bieżącej.

Pluto jest często używany jako część Mobilnej Automatycznej Stacji Raportowania (Mobile Automatic Reporting Station, MARS-402), która składa się z czujnika radarowego Pluto, schronu roboczego z systemem łączności oraz zasilacza. Wersja Plutona o zmniejszonym zasięgu (50 … 60 km) jest wykorzystywana jako radar naprowadzający dla systemu obrony powietrznej Spada. Jego antena obraca się wtedy z prędkością 30 obrotów na minutę.

Galeria zdjęć Plutona

Rysunek 2: Pluto w inwentarzu Marsa-402, mobilne stanowisko dowodzenia.