www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

Flair ya da Master-S

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Flair boşluk doldurucu radar

Resim 1: Flair boşluk doldurucu radar

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: S-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 150 ya da 200 km
Menzil Çözünürlüğü: 300 m
Konumlandırma Doğruluğu: 30 m; 0,2°
Işın demet açısı: 3,5°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

Flair ya da Master-S

Master-S özellikle çok alçak irtifalarda seyreden hedefleri algılamak için geliştirilmiş orta menzilli, 3-boyutlu S-bandında çalışan bir taktik hava arama radarıdır. Bu radar Thomson CSF Airsys firması tarafından 1993 yılından başlayarak eski TRS 210x serisi radarları TRS 2140 (Flair) adı altında yenilemek amacıyla geliştirilmiştir. Flair önceki başarılı Master Radar Ailesinin doğrudan bir devamıdır. 2000 yılı Aralık ayında Thomson CSF firmasının adının Thales olarak değiştirilmesinden sonra bu radara Master-S adı verildi.

Bu radar, taşınabilmesi ve hava yoluyla nakledilebilmesi özelliği sayesinde boşluk doldurucu olarak ya da hassas noktaların bir merkeze bağlı olmaksızın savunulması için kullanılmaktadır. Bir hava savunma ağıyla birlikte çalışmasını sağlayan arayüzlere sahiptir. Tümüyle uzaktan kumanda edilebilir. 20-ayaklık bir standart taşımalığa sığar ve 20 tonluk herhangi bir çekici ile taşınabilir. Yarım saatten daha kısa bir sürede yeniden kurulabilir ve göreve hazır durumu getirilebilir.

Anteni, gönderici modülleri çift kutuplu silisyum transistör devreleriyle donatılmış bir aktif faz dizi antendir. Alıcı aygıtında ve faz kaydırıcı devrelerde galyum-arsenit tümleşik modüller kullanılmıştır. Gönderilen darbe biçimi intra-darbe modüle edilmiştir. Bu darbelerin süresi seçilebilir. Burada bir sayısal darbe sıkıştırma tekniği kullanılır.

Kaynak: