www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

Flair or Master-S

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Flair gap filler radar

Rysunek 1: Flair gap filler radar

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma S
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 150 lub 200 km
Rozróżnialność w odległości: 300 m
Dokładność / Błąd określania: 30 m; 0,2°
Szerokość wiązki anteny: 3,5°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

Flair or Master-S

Master-S to taktyczny radar rozpoznawczy 3D średniego zasięgu pracujący w paśmie S, wyspecjalizowany do wykrywania nisko lecących celów. Został opracowany w Thomson CSF Airsys pod nazwą TRS 2140 (Flair) z myślą o zastąpieniu przestarzałych radarów serii TRS 210x z 1993 roku. Flair był wtedy bezpośrednim poprzednikiem odnoszącej sukcesy rodziny radarów Master. Po zmianie nazwy Thomson CSF na Thales, radar otrzymał oznaczenie Master-S.

Radar był używany jako mobilny i przenoszony drogą powietrzną wypełniacz luk lub do zdecentralizowanej obrony wrażliwych punktów. Posiada interfejsy umożliwiające integrację z siecią obrony powietrznej i jest w pełni zdalnie sterowany. W stanie rozłożonym ma wymiary standardowego kontenera 20-stopowego i może być transportowany na każdej ciężarówce terenowej o ładowności 10 ton. Ustawienie i przygotowanie do pracy zajmuje mniej niż pół godziny.

Antena jest aktywnym phased array, którego moduły nadawcze wyposażone są w bipolarne tranzystory krzemowe. W odbiornikach i przesuwnikach fazowych zastosowano zintegrowane urządzenia w technologii arsenku galu. Nadawany kształt impulsu jest modulowany wewnątrzpulsowo, posiada wiele możliwych do wyboru długości impulsów i wykorzystuje cyfrową kompresję impulsu.

Źródło: