www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

JY-8

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: JY-8

Resim 1: JY-8

Teknik veriler
JY-8JY-8A
Çalışma Frekans Aralığı: C-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 365, 500 Hz300 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 2×800 kW800 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 350 km150 km
Menzil Çözünürlüğü: 1 000 m; 0,6°
Konumlandırma Doğruluğu: 500 m; 0,3°
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 3 ya da 6 devir/dak
MTBCF: >150 saat
MTTR: 30 min

JY-8

JY-8, C-bandında çalışan, üst üste dizilmiş kademeli bir anten çizgesine sahip, 3-boyutlu, yere konuşlu sabit bir radardır. Bu radar 11 adet bağımsız alıcı kanalıyla yükseklik ölçümlerini 500 m gibi bir hata ile tayin edebilmektedir. JY-8 hava arama-, hedef atama- ya da avcı uçağı yöngüdüm radarı olarak kullanılabilir, hem bağımsız hem de bir taktik hava savunma ağına bağlı olarak çalıştırılabilir.

JY-8 bir sözde evreuyumlu radardır ve frekans çeşitlemenin sağladığı imkânlarla daha iyi bir ölçüm menzilini yakalayabilmekte ve daha güçlü Elektronik-Karşı-Karşı-Önlemleri (ECCM) alabilmektedir. Elektronik donatı bir Sayısal Hareketli Hedef Tanıma (Digital Moving Target Indicator, DMTI) teknolojisini, sabit hedeflere ait otomatik haritalamayı (Automatic Clutter Mapping) ve bir Sabit Yanlış Alarm Oranını (Constant False Alarm Rate, CFAR) kullanır. Her iki gönderici aygıtındaki magnetron ve tiratron hariç, radar tümüyle yarıiletken teknoloji ile geliştirilmiştir.

Sistem taşınabilir dört adet parçadan oluşmaktadır: Gönderici-alıcı kabini ve antenin bulunduğu bir çekici, ekranların bulunduğu bir araç, bakım ünitesi ve yedek parçaların bulunduğu bir araç ve kablolar ve anten parçalarının yüklenmesine uygun bir düz alana sahip bir römork. Tüm radar sistemi bir saat içinde sökülebilir ve yine bir saat içinde yeniden kurulabilir.

JY-8A radarı JY-8 radarının bir sadeleştirilmiş sürümüdür. Bu radar iki adet göndericisinden sadece birini kullanır ve bu nedenle bir frekans çeşitlemesi yapamaz. Bu nedenle hem menzilinde hem de yükseklik açısındaki ölçüm hassasiyeti oldukça azalmıştır. Kademe demetli anteni bu hassasiyet kaybını telafi etmek için 16 adet gönderici demeti ve 12 adet bağımsız alıcı kanalı ile donatılmıştır. Bununla beraber bu radar daha hafiftir ve taşınması daha kolaydır.

JY-8 radar resim galerisi

Resim 1: JY-8A