www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

JY-8

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: JY-8

Rysunek 1: JY-8

Specyfikacja techniczna
JY-8JY-8A
Pasmo częstotliwości: pasma C
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 365, 500 Hz300 Hz
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 2×800 kW800 kW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 350 km150 km
Rozróżnialność w odległości: 1 000 m; 0,6°
Dokładność / Błąd określania: 500 m; 0,3°
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 3 lub 6 Obr./min
MTBCF: >150 h
MTTR: 30 min

JY-8

JY-8 to mobilny radar 3D typu stacked beam pracujący w paśmie C. Posiada 11 niezależnych kanałów odbiorczych, co pozwala mu na pomiar wysokości z dokładnością do 500 m. JY-8 może być używany jako powietrzny radar rozpoznawczy, radar wyznaczania celów lub radar naprowadzania myśliwców, zarówno zdecentralizowany i niezależny, jak i w zautomatyzowanej sieci.

JY-8 jest radarem pseudo-koherentnym i wykorzystuje zróżnicowanie częstotliwości dla lepszego zasięgu i wzmocnionej charakterystyki przeciwzakłóceniowej (ECCM). Sprzęt elektroniczny wykorzystuje takie technologie jak cyfrowa identyfikacja ruchomych celów (DMTI), automatyczna mapa celów stałych oraz stały wskaźnik fałszywych alarmów. Z wyjątkiem magnetronu i tyratronu w dwóch nadajnikach, radar jest całkowicie tranzystorowy.

System składa się z czterech jednostek transportowych: przyczepy z kabiną nadawczo-odbiorczą i anteną, pojazdu z aparaturą obserwacyjną, pojazdu z aparaturą konserwacyjną i częściami zamiennymi oraz urządzenia holowniczego do przyczepy, na której platformie ładunkowej ładowane są kable i części anteny. Cały radar może być zmontowany lub zdemontowany w ciągu godziny.

JY-8A jest okrojoną wersją JY-8. Radar ten wykorzystuje tylko jeden z dwóch nadajników i dlatego nie może korzystać ze zróżnicowania częstotliwości. Powoduje to drastyczne straty w zasięgu i dokładności pomiaru wysokości. Zmodernizowano więc antenę stacked-beam, która otrzymała 16 kanałów nadawczych i 12 niezależnych kanałów odbiorczych. Jednak radar jest teraz lżejszy i bardziej mobilny.

Galeria zdjęć JY-8

Rysunek 2: JY-8A