www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

TRS 2100 „Tiger S“

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: TRS 2100 S

Rysunek 1: TRS 2100 S

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 2 700 … 2 900 MHz
(pasma S)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 60 NM (≙ 111 km)
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 15 Obr./min
MTBCF: 800 h
MTTR: 30 min

TRS 2100 „Tiger S“

TRS 2100 „Tiger S“ to radar taktyczny średniego zasięgu pracujący w paśmie S dla niskich wysokości. Z wyjątkiem dwóch lamp wzmacniacza mocy w nadajniku, radar jest całkowicie wyposażony w półprzewodniki. Jest on w pełni koherentny i wykorzystuje modulację intrapulsową. Moc nadawcza jest generowana przez trzy kolejne stopnie wzmacniacza: tranzystorowy przedwzmacniacz, lampę o fali bieżącej jako wzmacniacz mocy i amplitron jako stopień wyjściowy. Reflektor paraboliczny ma wymiary 4,7 × 2,3 m i generuje wykres Cosecans². Antena interrogatora (IFF) jest zintegrowana z anteną radaru pierwotnego.

TRS 2105 „Tiger G“ to ten sam radar, ale pracujący w paśmie C o maksymalnym zasięgu 70 km. Obie wersje były eksportowane na cały świat, a także produkowane na licencji w niektórych krajach (np. w Iraku pod oznaczeniem SDA-G). Chiny zamówiły również kilka radarów „Tiger“ i przypuszcza się, że ich technologia została skopiowana i włączona do chińskich radarów JY-8 i JY-9.

TRS 2100 i TRS 2105 został opracowany pod koniec lat siedemdziesiątych i często pozostawał w użyciu do końca ubiegłego tysiąclecia. Specjalna wersja dla francuskich sił powietrznych nosiła nazwę Aladin.

Galeria zdjęć TRS 2105

Rysunek 2: TRS 2105 „Tiger G“