www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

Selenia ATCR-2/2TI

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: ATCR-2 G7 radarının anteni

Resim 1: ATCR-2 G7 radarının anteni

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 1 250 MHz … 1 350 MHz
(L-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: üç kademeli
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 2 MW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 300 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 1,25°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

Selenia ATCR-2/2TI

ATCR-2 (Air Traffic Control Radar) L-bandında çalışan hem seyir- (en-route) hem de terminal uçuş güvenlik radarı olarak kullanılan bir radardır. Temel sürümü 1960 lı yılların başlarında geliştirildi. Normal üretilen modeli farklı frekansta eşzamanlı çalışan iki kanala sahipti. Anteninin iki adet çizgesi bulunuyordu, böylece menzilde bir kayıp olmaksızın yerden sabit yansımaların etkisi azaltılabiliyordu. Işıma elemanına giden dalga kılavuzu hattında yağmurdan kaynaklanan olumsuz etkileri azaltabilmek için doğrusal polarizasyondan dairesel polarizasyona geçmeyi sağlayan bir anahtarlama elemanı bulunuyordu.

Bir sonraki ATCR-2T (”Transistorized“) sürümü daha gelişmiş bir alıcıya, bir sayısal video-tümleştiriciye ve o zaman için adeta bir devrim olan çiftli sayısal gecikmeli sabit hedef bastırma devresine (MTI) sahipti. Bu sürümün bir parametrik gürültü seviyesi düşük YF-ön yükselticiye sahip tipine ATCR-2TI (”Improved“) adı verilmişti.

Radarın bu tipinden yaklaşık 20 adedi 70 li yılların başlarına kadar İtalya, Büyük Britanya, İsviçre, Norveç, İsveç, Güney Afrika ve Hindistan’a kuruldu ve kısmen 80 li yıllara kadar kullanıldı. ATCR-2T radarının İsveç Kraliyet Hava Kuvvetlerinde kullanılanın adı PS-810 idi.