www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

AN/SPS-3

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AN/SPS-3, anteninin çizimi

Resim 1: AN/SPS-3, anteninin çizimi

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 9 003 … 9 168 MHz ve
9 345 … 9 405 MHz
(X-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 3000 ya da 1500 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 0,25; 0,33 ya da 1,33 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 2×200 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 25 NM (≙ 46 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

AN/SPS-3

AN/SPS-3 radarı 2. Dünya Savaşının bitiminden hemen sonra üretilmiş, X-bandında çalışan özellikle destroyerler ve daha büyük gemilerde kullanılan, kısa menzilli bir deniz yüzeyi arama radarıdır. Anten 360° lik yatay açıda yavaşça dönerken, iki adet hızlıca saptırılan kalem-demet biçimli anten çizgesi ile yükseklik açısında 40° lik bir bölgeyi tarar. Bu radar birbirinden bağımsız çalışan gönderici ve alıcı tarafından üretilen ve işlenen iki farklı gönderim frekansını eşzamanlı kullanır (Frekans Çeşitleme). Bir Foster Tarayıcıya sahip anten ise ortak kullanılır.

Modülatöründeki çift sekonder sargılı bir darbe transformatörünü kullanan tiratron her iki magnetron için eşzamanlı yüksek gerilim darbeleri üretiyordu. Magnetronun tipi 4J50 ve 4J78 idi. Senkronoskop (eşzamanlayıcı ve görüntü aygıtının bir bileşimi) denilen aygıtta A-ekran olarak ½, 5 ve 25 deniz miline ölçeklenmiş 5-inçlik bir katot ışınlı tüp bulunuyordu ve tüm eşzamanlama darbelerini ve alıcı için STC-eğrisini üretiyordu.

Bu radarın ilkörneği (XN-1 olarak adlandırılan) ABD Savaş Gemisi „Northampton“ na kuruldu. Bu kurulumdan sonra AN/SPS-3 üretimi durduruldu.

Kaynak: