www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

SK

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: SK radarı, ABD Savaş Gemisi „Texas“ (BB-35) güvertesinde, © 2002 P. R. Yarnall, NavSource Naval History.

Resim 1: SK radarı, ABD Savaş Gemisi „Texas“ (BB-35) güvertesinde, © 2002 P. R. Yarnall,
NavSource Naval History.

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 200 MHz
(VHF-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 5 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 200 … 250 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 162 mi (≙ 300 km)
Menzil Çözünürlüğü: 550 m
Konumlandırma Doğruluğu: ±90 m, ±3°
Işın demet açısı: 10°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 4,5 devir/dak
MTBCF:
MTTR:

SK

Gemi radarı SK, 2. Dünya Savaşının sonlarına doğru büyük gemilerde kullanılan bir ABD hava arama radarıdır. Bu radar esas olarak 4,57 × 5,10 m boyutundaki bir ortak kafes yansıtıcı önüne yerleştirilmiş, altı sıranın her birinde altı dipol bulunan daha büyük antenli SC-2 radarının daha geliştirilmiş bir sürümüdür. Radar 3 000 m yükseklik ve 185 km bir menzil içinde orta büyüklükteki bir bombardıman uçağının yerini belirleyebiliyordu. Doğrudan bir yükseklik ölçümü yapılamıyordu, ancak değişik dipol dizisindeki işaretlerinin faz farklarının minimum ve maksimum konumlarını karşılaştırarak bir yükseklik açısı tahmini yapmak mümkündü. Radar 24, 120 ve 600 km için ölçeklenmiş bir A-ekrana, hem de 32, 120 ve 200 km ye ölçeklenmiş bir PPI-ekrana sahipti.

Ana antenin en üst kısmında yer alan bir IFF-anteni ile Dost-Düşman-Tanıma yapmak mümkündü. Radar IFF-Standardı Mark Ⅳ ü kullanıyordu.

SK-2 olarak adlandırılan bir sonraki sürümü, odak noktasındaki bir dipolden beslenen, daha seyrek çubuklarla örülü bir büyük parabolik yansıtıcıya sahipti (Resim.2 ye bakınız).

SK radarı 1943 yılında servise alındı ve daha ziyade muhripler, destroyerler ve firkateynlerde, seyrek olarakta daha küçük savaş gemilerinde görev yaptı. Pasifikte Japon Kamikaze- uçaklarına karşı çok önemli görevler yaptı. Bu radar daha eski sürüm olan CXAM-1 radarının yerini almıştır. 2. Dünya Savaşının sonuna kadar bu radardan yaklaşık 250 adet üretildi.

SK radar resim galerisi

Resim 2: Bir büyük çanak anten kullanan SK-2 radarı, ABD Savaş Gemisi USS „Leyte“ (CV-32), 1946