www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

AN/TPN-12

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AN/TPN-12

Resim 1: AN/TPN-12
© 2009 Ron Gilbert www.ipernity.com

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 9 000 … 9 160 MHz
(X-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 1 500 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 0,55 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 150 kW
Ortalama Güç: 120 W
Aletli menzil: 40 NM (≙ 74 km)
Menzil Çözünürlüğü: 90 m ya da 1%
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

AN/TPN-12

AN/TPN-12 hafif, taşınabilir, X-bandında çalışan bir Yer-Kontrollü İniş (Ground-Controlled-approach, GCA) radarıdır. Bu radar hem hava sahası arama radarı, hem de hassas iniş radarı olarak çalışabilir

Her iki anteni de enerjiyi yalnızca tek boyutta odaklayan bir bükümlü yansıtıcıya sahiptir. Çizgenin diğer boyuttaki genişliğini sadece boynuz ışıyıcı tayin eder. Bulutlarda ve yağmur bölgelerinde oluşan yankıların etkisini azalmak için polarizasyon biçimi doğrusaldan dairesele değiştirilebilir. İşaret alım hattında, yerden sabit yansıma parazitlerinin ekrandaki bozucu etkilerini azaltmak için Duyarlı Zaman Kontrol (Sensitivity Time Control, STC) ve Hızlı Zaman Kontrol (Fast Time Control, FTC) devreleri bulunur.

Radar, hava sahası arama için bir PPI- ekranı ve hassas iniş için ise bir Beta Tarama Ekranını kullanır. Radar, uçaklar havaalanına yaklaşırken hava sahası arama modunda çalışır, iyice yaklaştıktan ve piste inişe geçmeye hazır oldukları sırada ise hassas iniş moduna geçer. Bu iki çalışma modu eşzamanlı olarak çalışamazlar. Bu nedenle AN/TPN-12 sadece trafiği az havaalanları için uygundur.

Kaynak:

AN/TPN-12 radar resim galerisi

Resim 2: AN/TPN-12
© 2009 Ron Gilbert www.ipernity.com