www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

ASR 5

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: ASR 5

Rysunek 1: ASR 5 on airport in Miramar (California, USA) in 1972

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 2 700 … 2 900 MHz
(pasma S)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 710 … 1 200 Hz
Szerokość impulsu (τ): 0,833 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 425 kW
Moc średnia: 380 W
Zasięg instrumentalny: 60 NM (≙ 111 km)
Rozróżnialność w odległości: 187 m
Dokładność / Błąd określania: ± 2%
Szerokość wiązki anteny: 1,5°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 15 Obr./min
MTBCF:
MTTR:

ASR 5

ASR 5 był pulsacyjnie modulowanym radarem kontroli zbliżania pracującym w paśmie S. W radarze zastosowano antenę z reflektorem parabolicznym o szerokości 5,18 m i zysku antenowym 34 dB. Antena tworzyła wzór wachlarzowy obejmujący kąty elewacji od -3° do +30°. Polaryzacja była przełączalna z liniowej pionowej na kołową.

W 1973 roku antena została zmodyfikowana i otrzymała dodatkowy promiennik tubowy, który służył tylko do odbioru. Zastosowano go dla lepszego tłumienia celów stałych na bliskim dystansie i jednocześnie lepszego odbioru na dalekim dystansie.

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ASR 5 był używany na wielu lotniskach. Na początku lat dziewięćdziesiątych zostały one w większości zastąpione przez ASR-9.

ASR 5 był również używany na lotniskach wojskowych pod nazwą AN/FPN-47. Urządzenia nadawcze i odbiorcze były identyczne, ale stosowano różne celowniki. AN/FPN-47 wykorzystywał celowniki OA-4754/FPN-47, natomiast w wersji cywilnej stosowano wskaźniki AN/CPN-18. Na lotnisku Miramar w Kalifornii (rys. 1) oba zestawy celowników były nawet połączone, gdyż lotnisko było częściowo wykorzystywane do celów wojskowych przez Szkołę Broni Myśliwskiej Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Źródło: