www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Картотека на радиолокатори

AN/SPS-8

Описание на радиолокатора; избрани тактически-технически данни

Изображение 1: AN/SPS-8

Изображение 1: AN/SPS-8

Тактико-технически характеристики
AN/SPS-8AN/SPS-8A
носеща честота: 3 430 … 3 570 MHz
(честотен диапазон «S»)
период на импулсите:
честота на повторение на импулсите: 500 or
1000 Hz
450 or
700 Hz
продължителност на сондиращия импулс (τ): 1 или 2 µs2 µs
време на приемане:
мъртво време:
импулсна мощност: 650 кВт1 МВт
средна мощност:
инструментален обхват: 60 NM
(≙ 111 км)
72 NM
(≙ 133 км)
разрешаваща способност по разстояние:
точността:
широчина на лъча:
необходим брой импулси от целта:
завъртания на антената:
MTBCF:
MTTR:

AN/SPS-8

AN/SPS-8 и AN/SPS-8A са универсални разузнавателни радари, работещи в S-обхвата за откриване и съпровождане на въздушни цели, които се монтират на по-големи кораби. AN/SPS-8 е основният радиовисотомер, използван в първите следвоенни години. Той осигуряваше информация за обхвата на наклона, страничния ъгъл, височината на целта и нейното идентифициране. Антената с параболичен рефлектор с размери 1,5 × 4,6 м беше механично стабилизирана стабилизирана спрямо движенията на кораба с помощта на сервомотори и техните схеми за управление.

AN/SPS-8 използва електрически въртящ се скенер тип «Робинзон» и неподвижен рефлектор. По този начин радарът можеше да се завърти в определена посока или дори да продължи да се върти бавно, а скенерът завърташе вертикалната диаграма на антената до 20 пъти в минута.

Модернизираният AN/SPS-8A получи рефлектор с астигматично параболоидна форма, т.е. с приблизително кръгла височина, с размери 3,66 × 4,6 m и с по-голям коефициент на усилване на антената. Когато този радар получава и по-мощна предавателна тръба, той е преименуван на AN/SPS-30. Радиовисотомери AN/SPS-8B и AN/SPS-30 станаха стандартно оборудване на американските самолетоносачи до средата на 60-те години на ХХ век.

Източници: