www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

AN/TPQ-32

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AN/MPQ-49

Resim 1: AN/MPQ-49

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 2 905 … 3 080 MHz
(S-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 4 800 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 0,2 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 5 kW
Ortalama Güç: 4,8 W
Aletli menzil: 8 NM (≙ 15 km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 6 devir/dak
MTBCF:
MTTR:

AN/TPQ-32

AN/TPQ-32 özellikle kuvvetli yerden yansımaların hüküm sürdüğü bölgelerde çok alçak irtifada seyreden hava hedeflerini algılamak için kullanılan yere konuşlu, 2- boyutlu, S- bandında çalışan kısa menzilli bir taşınabilir radar aygıtıdır. Sistem bir birincil radar ile bir ikincil radardan meydana gelir. Anteninin boyutları 1,83 × 1,07 m dir ve bir teleskopik direk üzerinde pnömatik kumanda ile 11 m ye kadar yükseltilebilir. Dost-Düşman-Sorgulama (IFF) sistemi parabolik ana yansıtıcının üst kısmına monte edilmiş boynuz anten kullanan AN/TPX-50 ikincil radarıdır.

Radar tam evreuyumludur ve düşük faz gürültülü bir kararlı ana osilatör kullanır. Göndericinin çıkış güç katı bir ızgara-kontrollü yürüyen dalga tüpü ile donatılmıştır.

AN/TPQ-32 etiketi sadece radar ve taşımalığı (konteyner) için kullanılır. Eğer bu radar, taşımalığı ile birlikte bir üç akslı hafif çekici üzerine monte edilmiş durumda kullanılıyorsa AN/MPQ-49 olarak adlandırılır. AN/TPQ-32 etiketi sadece AN/MPQ-49 radar sisteminin bir parçası olduğunu belirtir. Diğer taraftan eğer AN/TPQ-32 bir römork üstüne monte edilmişse, sistem AN/MPQ-54 olarak adlandırılır. Bu üç sürümün elektriksel yapısı AN/TPQ-32 aygıtının özgün elektriksel yapısıyla aynıdır.

Bir hafif çekici üzerine monte edilmiş AN/MPQ-49 olarak adlandırılan bu taşınabilen sürümü geniş hava savunma sistemi içinde İleri Alan Uyarı Radarı (Forward Area Alerting Radar, FAAR) olarak çalışır. AN/TPQ-32 ile birlikte bir FAAR sistemi kendi başına çalışan hava arama radarıdır. Sistem tek-kişilik-yerden-havaya-füze ya da hava savunma sistemleri ile birlikte çalışabilir (örneğin Chaparral ve Vulcan Hava Savunma Sistemleri gibi) ve bu hava savunma sistemlerinin konuşlu olduğu yerlerle aynı arazi ve iklimsel ortama sahip yerlere konuşlandırılabilir. Sistem radardan, LKW M561 çekiciden, HF-5-0-MD jeneratörden, M101-A2 römorktan, kablo donatısından ve 12 adede kadar hedeflerin LED-ızgara taramalı ekranda görüntülendiği Hedef Uyarı Veri Ekran Setinden (Target Alert Data Display Set, TADDS) meydana gelir. Bu ekranlara veriler telsiz ağıyla aktarılır. AN/MPQ-49 sisteminin toplam ağırlığı 1 865 kg dır. Hava yoluyla ve bir askıya alınarak bir helikopter (CH 47 veya CH 54) ile taşınabilir.

İlkörneği 1968 yılında denendi ve sistemin askeri mangalara uygun olduğu 1968 yılında belgelendi. Üretici Sanders Associates Inc. halen Lockheed Martin grubunun bir parçasıdır.

AN/TPQ-32 radar resim galerisi

Resim 2: AN/MPQ-54

Kaynaklar: