www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/TPQ-32

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: AN/MPQ-49

Rysunek 1: AN/MPQ-49

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 2 905 … 3 080 MHz
(pasma S)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 4 800 Hz
Szerokość impulsu (τ): 0,2 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 5 kW
Moc średnia: 4,8 W
Zasięg instrumentalny: 8 NM (≙ 15 km)
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 6 Obr./min
MTBCF:
MTTR:

AN/TPQ-32

AN/TPQ-32 to przenośny dwuwymiarowy impulsowy radar dopplerowski do zwiadu lotniczego krótkiego zasięgu, pracujący w paśmie S i zdolny do lokalizowania szczególnie nisko lecących celów pomiędzy silnymi echami celów stałych. W skład kompletnego systemu wchodzi radar główny i radar pomocniczy. Antena ma wymiary 1,83 × 1,07 m i może być podniesiona na wysokość 11 m za pomocą pneumatycznie wznoszonego masztu teleskopowego. Systemem IFF jest AN/TPX-50, który wykorzystuje antenę tubową przymocowaną do górnej części głównego reflektora parabolicznego.

Radar jest w pełni koherentny i wykorzystuje stabilizowany oscylator główny o niskim szumie fazowym. Wzmacniacz mocy nadajnika wyposażony jest w lampa o fali bieżącej sterowaną siatką.

Desygnator AN/TPQ-32 jest używany tylko dla radaru i jego pojemnika. Jeżeli radar ten wraz z kontenerem jest zamontowany na stałe na lekkim trzyosiowym samochodzie ciężarowym, to stosuje się oznaczenie AN/MPQ-49, a AN/TPQ-32 jest oznaczony tylko jako podsystem AN/MPQ-49. Jeśli natomiast AN/TPQ-32 jest zamontowany na przyczepie, to system otrzymuje nazwę AN/MPQ-54. Pod względem elektrycznym wszystkie trzy wersje są takie same, gdyż wykorzystują oryginał AN/TPQ-32.

W konfiguracjach mobilnych radar jest częścią szeroko stosowanego systemu obrony powietrznej Forward Area Alerting Radar (FAAR). System FAAR z AN/TPQ-32 jest samobieżnym radarem rozpoznawczym. System może być sprzężony z jednoosobowymi rakietami ziemia-powietrze lub działami obrony powietrznej (np. Chaparral i Vulcan) i może być rozmieszczony na lądzie w takich samych warunkach klimatycznych i terenowych jak te systemy. Składa się z radaru, ciężarówki M561, zespołu napędowego HF-5-0-MD, przyczepy M101-A2, systemu kablowego oraz do 12 dodatkowych urządzeń celowniczych TADDS (Target Alert Data Display Set) z siatką diodową do wyświetlania celów. Dane są przekazywane do tych urządzeń obserwacyjnych drogą radiową. Masa całkowita AN/MPQ-49 podawana jest jako 1 865 kg. Jest przystosowany do transportu lotniczego i może być przemieszczany jako ładunek zewnętrzny przez śmigłowce (CH 47 lub CH 54).

Prototyp testowano w 1968 r., system osiągnął zdolność bojową w 1975 r. Producent Sanders Associates Inc. jest obecnie częścią Lockheed Martin.

Galeria zdjęć AN/TPQ-32

Rysunek 2: AN/MPQ-54

Źródła: