www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

AN/FPS-49

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AN/FPS-49 radarının ilkörneği (kurulum aşamasında)

Resim 1: AN/FPS-49 radarının ilkörneği (kurulum aşamasında)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 425 MHz ±5%
(UHF-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 27 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 2000 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 5 MW
Ortalama Güç: 270 kW
Aletli menzil: 5 000 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı: 1
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

AN/FPS-49

AN/FPS-49 radarı UHF-bandında çalışan, beş adet boynuz ışıyıcısı ile donatılmış, balistik füzelere karşı erken uyarı vermek amacıyla (Ballistic Missile Early Warning System, BMEWS) 60 lı yıllarda geliştirilmiş bir tek-darbe hedef izleme radarıdır. Parabolik anteni 25,5 m çapında ve 112 ton ağırlığında idi. Anten 42,5 m yüksekliğindeki bir radom içine yerleştirilmişti. Yatay ve düşey açılardaki hareketi mekanik olarak sağlanıyordu. İlk örneği Moorestown kentinde (New Jersey) kuruldu.

Bu radar hedefleri uzayın derinliklerine kadar otomatik arayabilir ve izleyebilir, parametrelerini ölçer ve şüphelenilen ya da kuşkulanılan hedeflerin kimliklerini belirler ve bunların ateşleme- ve olası isabet noktalarını hesaplar. Radar hem hedef aramada hem de izlemede kullanılabilir. Bir arama radarının yerine kullanılabilir ve radarın kurulduğu yerdeki olumsuz elektromanyetik koşullardan kaynaklanan kısıtlamaları aşmak için değişik arama modlarında çalıştırılabilir. Doppler frekans- ve tek-darbe yöntemini kullanan bir uzun menzilli radar olarak ana görevi hedeflerin azimut açısını, yükseklik açısını, menzilini, radyal hızını belirlemektir.

AN/FPS-49 takipçileri AN/FPS-49A ve AN/FPS-92 radarları ile benzer yapıda üretilmiştir (ancak yapı modülleri uyumlu değildir). Yerel iklim koşullarına bağlı olarak radomlar üç farklı yerde kurulmuştur. Üç adet AN/FPS-49 radar aygıtı Fylingdales kentinde (İngiltere), bir adet AN/FPS-49A Thule kentinde (Grönland) ve bir adet AN/FPS-92 Clear kentinde (Alaska) kurulmuştur. Bu beş radarın tamamı sonradan faz dizi antene sahip „Pave Paws”- ailesi radarlarla yenilenmiştir.

AN/FPS-49 radar resim galerisi

Resim 2: Fylingdales (İngiltere), Kraliyet Hava Kuvvetleri MEWS sitesi (geri planda üç adet AN/FPS-49 radomu görülüyor).

Resim 3: Radomdaki AN/FPS-49 radar anteni

Source: