www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/TPS-32

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: AN/TPS-32

Rysunek 1: AN/TPS-32

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 2 905 … 3 080 MHz
(pasma S)
Okres powtarzania impulsów: 1 090 … 3 772 µs
Częstotliwość powtarzania impulsów: 920 … 2 650 Hz
Szerokość impulsu (τ): 30 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 2,2 MW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 300 NM (≙ 556 km)
Rozróżnialność w odległości: 800 m
Dokładność / Błąd określania: 229 m; 0,5°
Szerokość wiązki anteny: 2,15º
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 6 Obr./min
MTBCF:
MTTR:

AN/TPS-32

AN/TPS-32 jest przenośnym, trójwymiarowym radarem rozpoznawczym sterowanym komputerowo, pracującym w paśmie częstotliwości S. Oprócz radaru głównego w skład systemu wchodzi radar wtórny, systemy łączności, zasilanie, urządzenia do przetwarzania danych i obserwacji oraz systemy rejestracji głosu i danych. Moc nadawania i okresy powtarzania impulsów można zmieniać w sposób ciągły, aby zapewnić lepsze pokrycie przy większych odległościach lub w przypadku nisko lecących celów. Model AN/TPS-32 składa się z trzech schronów jednostkowych i tablicy antenowej umieszczonej na obrotnicy.

Antena jest poziomo spolaryzowaną anteną fazowaną z przemiataniem wiązki zależnym od częstotliwości, która elektronicznie przemiata odpowiedni wzór anteny pod kątem elewacji. Długi impuls transmisyjny jest dzielony na pięć odcinków o różnych częstotliwościach, co tworzy pięć nakładających się na siebie wykresów w antenie, które są przesuwane w zakresie od -1° do +18°. Każdy z tych wykresów ma wysokość 0,84º i szerokość 2,15º. Kolejność czasowa wykresów spowodowałaby, że w miarę obracania się anteny dla każdego zakresu wysokości uzyskano by inny kąt boczny. Aby skompensować ten błąd kątowy, cała antena jest montowana pod niewielkim kątem. Zysk anteny macierzy wynosi co najmniej 41 dB. Listki boczne są o co najmniej 25 dB mniejsze niż listki główne. Antenę można zdemontować na czas transportu i rozłożyć na trzech paletach.

Radar został opracowany w 1958 r., działał w Korpusie Piechoty Morskiej USA do 1969 r., a obecnie jest wycofany ze służby. Sprzęt używany w Turcji został dostosowany do wymagań środowiska naziemnej obrony powietrznej NATO (NADGE) i otrzymał oznaczenie AN/TPS-64.

Galeria obrazów AN/TPS-32

Rysunek 2: AN/TPS-32