www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

AN/CPS-5

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AN/CPS-5

Resim 1: AN/CPS-5

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 1 300 MHz
(L-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 400 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 2 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 750 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 210 NM (≙ 389 km)
Menzil Çözünürlüğü: 300 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 3,3; 5; 10 devir/dak
MTBCF:
MTTR:

AN/CPS-5

AN/CPS-5 orta menzilli, taşınabilir bir hava arama radarıdır. Bu radar özellikle erken uyarı görevlerinde kullanıldı. İlaveten henüz bir ağ üzerinden diğer sistemlere veri aktarımının yapılamadığı dönemde yükseklik açısı arama radarı AN/TPS-10 ile çalıştırılarak avcı uçaklarını yönlendirmede kullanıldı.

Radar, Bell Telefon Laboratuvarı ve General Electric firması tarafından geliştirildi. General Electric seri üretime 1945 Ocak ayında başladı. Radarın personeli çift vardiya çalışan 10 kişiden oluşuyordu. Aygıtlardan bazılarının ilk Amerikan Radar Ağında çalıştırılmasına devam edildi. Radar 60 NM (≙ 111 km) menzil içinde hedefleri rahatlıkla algılayabiliyor ve izleyebiliyordu. Ancak radar bu sınırları da aşarak 210 NM menzile kadar kullanıldı.

Radarın anteni eni 7,62 m ve yüksekliği 4,27 m olan bir parabolik yansıtıcı idi. Kosekant-kare desenli bir çizge elde etmek amacıyla parabolik yansıtıcının alt kısmı bir dudak gibi bükülmüştü. Yansıtıcı bir piramit biçimli boynuz ışıyıcı ile beslenmekteydi.

Bildergalerie von AN/CPS-5

Resim 2: AN/CPS-5 radarı, bu iki resim ABD Ordusunun radarları hakkında 1950 yayınlanan «The Big Picture» belgesel filmden alınmıştır

Kaynak: