www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/CPS-5

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: AN/CPS-5

Rysunek 1: AN/CPS-5

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 1 300 MHz
(pasma L)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 400 Hz
Szerokość impulsu (τ): 2 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 750 kW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 210 NM (≙ 389 km)
Rozróżnialność w odległości: 300 m
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 3,3; 5; 10 Obr./min
MTBCF:
MTTR:

AN/CPS-5

AN/CPS-5 był średnim przenośnym radarem rozpoznania lotniczego, zaprojektowanym specjalnie do wczesnego ostrzegania i do współpracy z radarem wysokościomierza AN/TPS-10 do naprowadzania myśliwców w okresie poprzedzającym ustanowienie połączonych systemów radarowych.

Radar został opracowany przez Bell Telephone Laboratories i General Electric. General Electric rozpoczął produkcję seryjną w styczniu 1945 r., a załoga liczyła 10 osób w systemie dwuzmianowym. Część sprzętu została przejęta do pracy w pierwszej amerykańsko-amerykańskiej sieci radarowej. Bezpieczne śledzenie i eskortowanie miało być możliwe do odległości 60 NM (≙ 111 км), ale radar często znacznie przekraczał tę granicę, osiągając nawet 210 NM.

Antena radaru składała się z reflektora parabolicznego o wymiarach 7,62 m szerokości na 4,27 m wysokości. Antena tworzyła wykres cosecant squared. Reflektor był zasilany przez radiator tubowy w kształcie piramidy.

Galeria zdjęć AN/CPS-5

Rysunek 2: AN/CPS-5, oba zdjęcia są zrzutami ekranu z filmu dokumentalnego z 1950 roku o radarach Armii USA «The Big Picture»

Źródło: