www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

ASR 8

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Bir ASR 4 kulesinde eğitim aygıtı olarak kullanılan ASR 8 radarı

Resim 1: Bir ASR 4 kulesinde eğitim aygıtı olarak kullanılan ASR 8 radarı

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 2 700 - 2 900 MHz
(S-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 0,6 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre: 700 - 1200 Hz 
Darbe Gücü: 1,4 MW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: NM (≙ km)
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 12,5 rpm
MTBCF:
MTTR:

ASR 8

ASR 8 radarı yarıiletken tekniği ile üretilmiş her türlü hava koşulunda kullanılabilen uzaktan kumanda edilebilir ve iki kanalıyla frekans-çeşitlemeli çalışabilen taşınabilir bir uçuş güvenlik radarıdır. Çelik yapı bir kule üstüne monte edilmiş anteni biri üst- ve diğeri alt olmak üzere iki adet çizgeye sahiptir. Bu radarın askeri adı AN/GPN-20.

Radar bulunduğu noktanın 60 deniz mili yarıçapı içindeki sahada uçakların menzil ve azimut açısını belirler. Yankı işaretleri Uçuş Kontrol Odasındaki (Radar Approach Control, RAPCON facility) ekranlarda görüntülenir ve bu sayede havaalanı çevresindeki uçuş trafiğinin kontrolü sağlanır. ASR 8 radarı 79 kV ve 40 A lik bir güç sağlayan Klistron güç yükselteci kullanır. Kullanılan iki frekans arasında en az 60 MHz fark bulunur.

ASR 8 bir analog radardır ve daha sonraki model ASR 9 dur. Bu radar artık eskimiştir ve parçaları temin edilememektedir. Öte yandan sağladığı verileri bir otomatik sisteme aktaramamaktadır ve bir meteoroloji kanalına da sahip değildir.

ABD Hava Kuvvetleri ASR 8 radarının yeni sürümünde Yüksek Frekans Üreteci olarak bir magnetron ile gerekli ek modüllerini kullandı. Magnetron bir Otomatik Frekans Kontrolü devresi ile (Automatic Frequency Control, AFC) alıcının frekansına otomatik uyumlu çalışıyordu. Bu yeni sürümün adı idi.