www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

Type 791-A Hassas İniş Radarı

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Tip 791-A Hassas İniş Radarı (1991)

Resim 1: Tip 791-A Hassas İniş Radarı (1991)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: X-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 35 km
Menzil Çözünürlüğü: 200 m
Konumlandırma Doğruluğu: r= 60m; β= 0.5°; ε= 0.35°
Işın demet açısı: 1,2°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

Type 791-A Hassas İniş Radarı

Çin üretimi Tip 791-A radarı askeri amaçla kullanılan taşınabilen bir X-bandı hassas iniş radarıdır. Bu radar altı tekerlekli bir çekiciye monte edilmiştir, ancak üreticisi bu radarın yere kurulabilen sürümünün de olduğunu ifade etmektedir. Radar önceki Sovyet RSP-7 PRL (NATO Tanıtım Kodu: „Two Spot“) radarını andırır ve bu nedenle arada belirgin farklar olsa da bir üretim lisansı alınmıştır.

Tip 791-A PAR radarı RSP-7 radarı gibi iki bağımsız radar aygıtı kullanır: Bir anten 20° sağa/sola dönerek rotadan sapmaları ve diğer anten ise 6° inip kalkarak pistten sapmaları tespit eder. Parabolik yansıtıcıları ile birlikte turuncu renkli bu iki anten çekicinin arka tarafındaki bir kaideye monte edilmiştir. Antenler meteorolojik parazitlerin bozucu etkilerine karşı dairesel polarizasyon kullanırlar. Alıcı bir logaritmik Ara Frekans-yükselteci ile donatılmıştır. Arızalara karşı alıcı ve gönderici iki set halinde tutulur. Bu nedenle ekranlar da iki takımdır. Her birinde yakın bölgede daha hassas bir görüntü sağlayabilen iki adet B-ekran bulunur.

Ön taraftaki operatörler için ayrılan kabinde iletişim aygıtları da bulunur. VHF ve UHF radyo bağlantısı için bir konik dipol-anten kullanılır. Antenler görev sırasında daha fazla sayıda iniş ve kalkış pistine hizmet verebilmek amacıyla hızlıca başka bir yöne döndürülebilir.