www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

Type 791-A radar precyzyjnego zbliżania

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Type 791-A radar precyzyjnego zbliżania (1991)

Rysunek 1: Type 791-A radar precyzyjnego zbliżania (1991)

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma X
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 35 km
Rozróżnialność w odległości: 200 m
Dokładność / Błąd określania: r= 60m; β= 0.5°; ε= 0.35°
Szerokość wiązki anteny: 1,2°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

Type 791-A radar precyzyjnego zbliżania

Chiński radar precyzyjnego zbliżania typu 791-A jest typowym wojskowym radarem mobilnym pracującym w paśmie X. Jest on montowany na sześciokołowej ciężarówce, ale producent poinformował, że dostępne są również instalacje stacjonarne. Radar ten jest bardzo podobny do starszego RSP-7 PRL (oznaczenie NATO „Two Spot“), a zatem może być również produkcją licencjonowaną, choć występują między nimi wyraźne różnice.

Podobnie jak RSP-7, typ 791-A wykorzystuje dwa niezależne radary: antenę o kącie 20° w lewo/prawo do odchylania kursu oraz antenę o kącie 6° do odchylania ścieżki schodzenia. Obie anteny z reflektorami parabolicznymi są zamontowane na stojaku z tyłu ciężarówki. Anteny wykorzystują polaryzację kołową w celu ochrony przed zakłóceniami pogodowymi. Odbiornik jest wyposażony w logarytmiczny wzmacniacz częstotliwości pośredniej. Nadajnik i odbiornik są dublowane, aby zachować sprawność w razie awarii. Z tego powodu stanowiska pracy z urządzeniami do obserwacji są również zdublowane. Używane są po dwie wskaźniki typu B, które pomagają zwiększyć celność na bliskich dystansach.

Kabina ze stanowiskami pracy dla kontrolerów ruchu lotniczego jest wyposażona w kilka urządzeń komunikacyjnych. Stożkowa antena dipolowa jest używana do komunikacji radiowej w zakresie VHF i UHF. Podczas pracy antenę można szybko obrócić w innym kierunku, aby obsłużyć wiele pasów startowych.