www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

TRS 3050 (Triton G)

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Triton-radar ailesinin standart anteni

Resim 1: Triton-radar ailesinin standart anteni

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: G-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 19 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: θε= 22°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 40 dönüş/dak
MTBCF:
MTTR:

TRS 3050 (Triton G)

TRS 3050 (Triton G) radarı 150 BRT den daha büyük gemilerdeki Thomson Donanma Savaş Sistemlerinde (Thomson Naval Combat Systems) hedef ataması için kullanılan bir G-bandı gemi savunma radardır. Bu radar hem yakın bölgede hava sahası arama hem de radyo ufkuna kadar ki bölgede deniz yüzeyi arama radarı olarak geliştirilmiştir. Keza anti-gemi füzeleri gibi alçak ve çok alçak irtifalarda seyreden füzeleri algılar ve bunlara karşı geminin füzesavar sistemlerini harekete geçirtir.

Triton G bir frekans birleştirici sayesinde tam evreuyumludur ve iki bağımsız alım kanalı kullanır. Kanallardan biri yerel hava sahası arama görevleri için ayrılmış olup sayısal Doppler-işleme (Fourier-dönüşümü), darbe sıkıştırma, bir darbe grubundan diğer bir darbe grubuna frekans-ataklık ve otomatik yerel hedef izleme özelliklerine sahiptir. Diğer kanal ise deniz arama görevlerinde kullanılır. Bu kanal da gene darbe sıkıştırma tekniğini kullanır, hem darbeden darbeye frekans-ataktır hem de geliştirilmiş bir denizden kaynaklanan sabit hedef parazitlerini bastırma özelliğine ve parazitlere karşı bağışıklığa sahiptir. Triton G radarı Triton-radar ailesinin normal yansıtıcılarını kullanır, ancak diğer antenlerle de birlikte çalışabilir. Bu radar gönderici/alıcı aygıtının tasarımından ve radar işaretlerinin işlenmesinden gelen kullanım üstünlüklerine sahiptir.

Radar artık üretilmemekle birlikte mevcutlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Sırp firması Horizon Systems Workshop tarafından üretilmiş bir modernizasyon-takımı (modernization kit) vardır. Bu modernizasyon-takımında esas olarak radar işaret işlenmesi yenilenmiş, video işlenmesi iyileştirilmiş ve hem de bilgisayar denetimli bir ekran kullanılmıştır. Çizit çıkarıcıdaki yerel hedef izleme bir hayli iyileştirilmiştir. Kendi silah sistemlerinin atış kontrol rotalarındaki düzeltmeleri için balistik hesapları yapabilir. Gemi topları, gemiden-gemiye-füze rampaları ve torpido sistemleri için arayüzü bulunmaktadır.

TRS 3050 (Triton G) radar resim galerisi

Resim 2: Baştanbaşa yenilenmiş kumanda odası bir modern radarda kullanıcılar için gereken tüm ihtiyaçları karşılar.