www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

TRS 3050 (Triton G)

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Standardowa antena dla rodziny radarów Triton.

Rysunek 1: Standardowa antena dla rodziny radarów Triton.

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma C
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 19 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: θε= 22°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 40 obr/min
MTBCF:
MTTR:

TRS 3050 (Triton G)

TRS 3050 (Triton G) (oznaczenie producenta: DRBV-52) jest radarem rozpoznania powietrznego i nawodnego pracującym w paśmie C, przeznaczonym dla okrętów o tonażu od 150 BRT wzwyż. Może być również wykorzystywany jako radar namierzania celów dla systemu obrony morskiej Thomson-CSF. Radar jest przeznaczony do prowadzenia rozpoznania lotniczego krótkiego zasięgu oraz rozpoznania powierzchni morza aż do horyzontu radiowego. Wykrywa również bardzo małe i bardzo nisko lecące cele, takie jak pociski przeciwokrętowe, i może zostać przydzielony do własnej broni obronnej statku.

Triton G jest w pełni koherentny dzięki syntezatorowi częstotliwości i wykorzystuje dwa niezależne kanały odbiornika. Jeden kanał jest przeznaczony do rozpoznania lotniczego z cyfrowym przetwarzaniem dopplerowskim (szybka transformacja Fouriera), kompresją impulsów, zmianą częstotliwości z grupy impulsów na grupę impulsów i automatycznym śledzeniem celów lokalnych. Drugi kanał jest przeznaczony do rozpoznania morskiego, również z kompresją impulsów, zmiennością częstotliwości między impulsami oraz ulepszonym tłumieniem i zagłuszaniem stałych celów morskich. Triton G wykorzystuje zwykłe anteny reflektorowe z rodziny radarów Triton, ale może również pracować z innymi antenami. Korzyści operacyjne wynikają z konstrukcji nadajnika/odbiornika i przetwarzania sygnału radarowego.

Radar ten nie jest już produkowany, ale nadal jest używany. Zestaw modernizacyjny jest dostępny w serbskiej firmie Horizon Systems Workshop. Unowocześniono w nim głównie przetwarzanie sygnału radarowego, poprawiono obróbkę wideo i zastosowano nowoczesne ekrany sterowane komputerowo. Znacznie poprawiono śledzenie celów lokalnych w plotextractorze. Obliczenia balistyczne można przeprowadzać w celu korekty ognia własnych pocisków artyleryjskich. Znajdują się tam interfejsy do dział okrętowych, ramp dla pocisków okrętowych i wyrzutni torpedowych.

Galeria zdjęć TRS 3050 (Triton G)

Rysunek 2: Całkowicie odnowione stanowisko pracy operatora spełnia wszystkie wymagania stawiane nowoczesnym radarom.