www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

ZW06

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1:

Rysunek 1: Signaal ZW06 surface search and navigation radar antenna (1989)

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 8 600 … 9 500 MHz
(pasma X)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 60 kW
Moc średnia: 60 W
Zasięg instrumentalny: 22 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: 0,9°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 24 Ob/min
MTBCF:
MTTR:

ZW06

ZW06 jest morskim radarem poszukiwawczo-nawigacyjnym w paśmie X. Radar ten jest szczególnie przydatny do przeszukiwania powierzchni morza, jako wypełniacz luk, zwłaszcza w dolnej granicy zasięgu radaru, do kierowania operacjami śmigłowców i do nawigacji. Ze względu na niewielką masę (poniżej 300 kg) i zwartą konstrukcję nadaje się również na mniejsze statki o pojemności brutto od 500. Nadajnik i odbiornik są zbudowane w technologii półprzewodnikowej, z wyjątkiem przestrajanego magnetronu. Antena jest wykonana ze stali nierdzewnej i może być używana nawet w agresywnym środowisku wody morskiej.

Tłumienie echa w stanie morza i odporność na zakłócenia aktywne zapewnia przełączana polaryzacja liniowa/okrągła, odbiornik logarytmiczny z detekcją szerokości impulsu, regulowane tłumienie bliskiego zasięgu, tłumienie niesynchronicznych impulsów zakłócających oraz, choć w ograniczonym zakresie, możliwość zmiany częstotliwości dzięki przestrajanemu magnetronowi.

Dwie prostokątne płyty w tylnej części reflektora o wymiarach 2,7 · 1,2 m służą do kompensacji wiatru i umożliwiają pracę radaru nawet przy prędkości wiatru do 170 km/h.

W sumie dostarczono ponad 70 jednostek, które zostały zbudowane na licencji w wielu wariantach. ZW06 został zastąpiony np. przez radar Typ 1007 lub radar poszukiwawczy Scout FMCW firmy Thales jako radar nawigacyjny, ale nadal jest używany na niektórych okrętach, zwłaszcza w Azji i Ameryce Południowej.