www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Картотека на радиолокатори

ZW06

Описание на радиолокатора; избрани тактически-технически данни

Изображение 1:

Изображение 1: Signaal ZW06 surface search and navigation radar antenna (1989)

Тактико-технически характеристики
носеща честота: 8 600 … 9 500 MHz
(честотен диапазон «X»)
период на импулсите:
честота на повторение на импулсите:
продължителност на сондиращия импулс (τ):
време на приемане:
мъртво време:
импулсна мощност: 60 кВт
средна мощност: 60 Вт
инструментален обхват: 22 км
разрешаваща способност по разстояние:
точността:
широчина на лъча: 0,9°
необходим брой импулси от целта:
завъртания на антената: 24 об/мин
MTBCF:
MTTR:

ZW06

ZW06 е радар за навигация и търсене по морската повърхност в X-обхвата. Този радар е особено подходящ за търсене на морска повърхност, за запълване на празнини, особено в долната граница на радарното покритие, за насочване на операции с хеликоптери и за навигация. Поради лекия си (по-малко от 300 kg) и компактен дизайн той е подходящ и за по-малки кораби с бруто тонаж от 500. Предавателят и приемникът са изградени по полупроводникова технология, с изключение на настройваемия магнетрон. Антената е изработена от неръждаема стомана, за да може да се използва дори в агресивна среда с морска вода.

Потискането на ехото от морето и имунитетът срещу активни смущения се осигуряват от превключваема линейна/кръгова поляризация, от логаритмичен приемник с откриване на ширината на импулса, регулируемо затихване на къси разстояния, потискане на несинхронни смущаващи импулси и, макар и ограничена, честотна гъвкавост благодарение на настройваемия магнетрон.

Двете правоъгълни плочи в задната част на рефлектора с дължина 2,7 · 1,2 м се използват за компенсиране на вятъра и позволяват на радара да работи дори при скорост на вятъра до 170 км/ч..

Общо са доставени над 70 броя, които са построени по лиценз в много варианти. ZW06 е заменен например от Type 1007 или от FMCW радара за търсене Scout на Thales като навигационен радар, но все още се използва на някои кораби, особено в Азия и Южна Америка.