www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

JY-9

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: JY-9

Resim 1: JY-9

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: S-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 790 … 850 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 20 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 200 kW
Ortalama Güç: 3,4 kW
Aletli menzil: 3 - 150 km
Menzil Çözünürlüğü: 120 - 240 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: β= 1,5° ;ε= 40°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 6 veya 12 devir/dak
MTBCF: > 500 h
MTTR:

JY-9

JY-9 radarı orta menzilli, taşınabilir, S-bandında çalışan alçaktan seyreden hedefler için geliştirilmiş bir radardır. Bu radar uçuş güvenlik ve sahil koruma görevlerinde kapsama alanlarında kalan boşlukları doldurucu gibi kullanılır. Düşük irtifalardaki hedefleri aktif parazit yayınları ve karmaşık yerden yansıma ortamında bile etkin bir şekilde algılayacak şekilde tasarlanmıştır. Sistem anten, bir radar operatör barınağı ve jeneratörün kurulu olduğu bir çekiciden meydana gelir. Uçak, tren vagonu ve gemiyle taşınabilir. Radar deneyimli dört elemanla 20 dakikada kurulabilir veya sökülebilir.

JY-9 bir parabolik yansıtıcı bölümünün önüne konulmuş iki adet boynuz ışıyıcının yayınladığı birbiri ile örtüşen çift anten çizgesi kullanır. Her iki çizge birbiri ile yaklaşık 5° örtüşür. Gönderimde sadece bir adet, alımda ise iki adet boynuz ışıyıcı kullanılır. Yansıtıcı boyutu 4,14 · 6,96 m dir. Anten doğrudan bir sundurmaya yada yere ya da bir kafes direk üstüne monte edilebilir.

Gönderici son katı bir yürüyen dalga tüpü vasıtasıyla beslenen bir Çapraz Alan Yükselteci (amplitron) ile çalışır. Gönderim darbesi kuadratik faz kaydırmalı anahtarlama kullanılarak intra-darbe ile modüle edilir.

Radar darbeden darbeye frekans değişimi dâhil parazitleri bastırma imkânına sahiptir. Küçük yan topuzlara (sidelobes) ve sabit hedefleri kuvvetle bastıran otomatik sabit hedef haritalı, büyük bant genişlikli iki adet bağımsız alım kanalı bulunmaktadır. İki hata arasındaki zaman aralığı 500 saatten daha iyidir. Devre seviyesine inen bir otomatik hata tanıma sistemi ve Yerleşik-Test-Aygıtı (Built In Test Equipment, BITE) bulunmaktadır.