www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

JY-9

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: JY-9

Rysunek 1: JY-9

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma S
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 790 … 850 Hz
Szerokość impulsu (τ): 20 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 200 kW
Moc średnia: 3,4 kW
Zasięg instrumentalny: 150 km
Rozróżnialność w odległości: 120 - 240 m
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: β= 1,5° ;ε= 40°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 6 lub 12 Ob/min
MTBCF: > 500 h
MTTR:

JY-9

JY-9 to mobilny radar średniego zasięgu pracujący w paśmie S, przeznaczony do zwalczania nisko lecących celów. Może być wykorzystywany do rozpoznania przestrzeni powietrznej, wypełniania luk, kontroli ruchu lotniczego i ochrony wybrzeża. Jest przeznaczony do skutecznego namierzania celów na małych wysokościach, pod wpływem aktywnych zakłóceń i w skomplikowanym środowisku celów stałych. System składa się z anteny, schronu dla operatora radaru oraz małej przyczepy z elektrycznym agregatem prądotwórczym. Można go przewozić drogą powietrzną, ładować na wagony kolejowe lub statki. Czas rozstawienia lub demontażu radaru wynosi około 20 minut przy doświadczonej, czteroosobowej załodze.

W JY-9 zastosowano antenę z dwoma nakładającymi się wzorami antenowymi, wykorzystując dwa promienniki tubowe przed parabolicznym wycięciem reflektora. Oba wzory nakładają się na siebie pod kątem około 5°. Tylko jeden promiennik tubowy jest wykorzystywany do nadawania, oba są wykorzystywane do odbioru. Wielkość reflektora wynosi 4,14 · 6,96 m. Antenę można zamontować bezpośrednio na schronie, na ziemi lub na stalowym maszcie kratowym.

Stopień wyjściowy nadajnika współpracuje z amplitronem zasilanym przez lampe o fali bieżącej. Impuls nadajnika jest wewnątrzimpulsowo modulowany w fazie i wykorzystuje kwadraturowe kluczowanie z przesunięciem fazowym.

Radar posiada funkcje tłumienia zakłóceń, w tym przełączanie częstotliwości między impulsami. Istnieją dwa niezależne kanały odbiorcze o szerokim paśmie, niskim poziomie listków bocznych, skutecznym tłumieniu celów stałych z automatyczną mapą celów stałych. Średni czas między awariami jest dłuższy niż 500 godzin. Dostępne są wbudowane obwody testowe (BITE) oraz funkcja automatycznego wykrywania awarii aż do poziomu obwodu elektrycznego.