www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

AN/FPS-3

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: AN/FPS-3 radarının anteni

Resim 1: AN/FPS-3 radarının anteni

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: L-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 400 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 1,5 MW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 320 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 3,3, 5 ya da 10 devir/dakika
MTBCF:
MTTR:

AN/FPS-3

AN/FPS-3 Bendix Aviation Grubunda yer alan Bendix Radio firması tarafından geliştirilmiş bir L-bandı hava savunma radarıydı. FPS-3 uzun menzilli AN/CPS-5 radarının bir devamıydı. Uzun menzilli arama radarları ailesinin geliştirilmesi FPS-3 radarı ile başladı. İlk FPS-3 radarı 1950 yılında Bendix firmasının üretim bandına girdi ve 1950 li yılların sonlarına doğru montajına başlandı. Bu radarlardan toplamda 82 adedi ilk defa bir daimi ağa bağlı olarak Kuzey Amerika’da kuruldu.

FPS-3 eşzamanlı olarak iki adet yayın çizgesi kullanır ve gönderim gücünü her biri 750 kW tepe gücüne sahip iki adet Tip 5J26 magnetron ile sağlar. İki adet gönderici blok, iki çıkışlı çiftli modülatör, alıcı ve yüksek gerilim besleme bloğu doğrudan anten yansıtıcısına monte edilmiştir. Bu elemanlara ait kabinler antenin altında yer alır ve antenle beraber dönerler. Antende yer alan bu blokların beslenmesi ve kumandası, ayrıca AM-3242 ön yükselticiden kumanda odasındaki ana konsola 30 MHz lik ara frekans işaretli fırça-bilezikler (slip rings) vasıtasıyla aktarılır. AN/MPS-7 radarı AN/FPS-3 radarının bir taşınabilir modelidir.

„Soğuk Savaş’ın“ yoğunlaştığı dönemde hava savunma sistemlerini iyileştirmek bir zorunluluk haline geldi. Bu iyileştirmeye Yarı Otomatik Yer Ortamı Sistemi (Semiautomatic Ground Environment, SAGE) deniliyordu. Sistemin kalbi radar aygıtlarından gelen verileri işleyen ve ABD Hava Kuvvetlerin avcı uçaklarına kumanda eden büyük bir bilgisayardı. AN/FPS-3 elle kumanda için mükemmel bir radar idi, ancak SAGE-sistemine uyumu için kapsamlı bir modernizasyon gerekiyordu.

SAGE-sistemine bu uyumu sağlamak üzere Bendix firması tarafından elektronik elemanların % 90 nın değiştirildiği bir Modernizasyon-Kiti (AN/GPA-27) üretildi. Böylece ortaya yaklaşık 20 000 m yüksekliğe kadar arama yapabilen AN/FPS-20 denilen yeni bir radar çıktı. Bu modifikasyonlara 1957 yılında başlandı.