www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/FPS-35

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Wieża radarowa AN/FPS-35 z anteną w Montauk na półwyspie Long Island u wybrzeży Nowego Jorku.
© 2013 by Ronald Diel, CC-BY-SA 3.0
(41°03'45" N   71°52'27" W)

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 420 … 450 MHz
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny:
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

AN/FPS-35

AN/FPS-35 to wojskowy radar rozpoznania lotniczego produkowany przez firmę Sperry Corporation. Pracował on w zakresie 420-450 MHz z dwiema częstotliwościami jednocześnie (frequency diversity). Pierwszy egzemplarz został dostarczony w 1960 r. i zbudowany w Thomasville (Alabama), a kolejne cztery - do 1962 r. W sumie zbudowano i wprowadzono do użytku 12 radarów.

Jednostkę radarową umieszczono w pięciopiętrowych betonowych wieżach o kwadratowym planie, które miały wysokość ok. 26 m i długość ok. 18 m. Ogromna waga anteny, wynosząca ponad 70 ton, powodowała znaczne problemy podczas eksploatacji. Napęd anteny zajmował osobną kondygnację i był realizowany przez sześć silników elektrycznych o mocy 100 km każdy. Na pierwszym piętrze wieży znajdował się system ogrzewania i klimatyzacji, agregaty prądotwórcze do zasilania awaryjnego oraz ich szafy sterownicze. Na drugim piętrze znajdowało się pomieszczenie ze stanowiskami do obserwacji, hala maszyn oraz pomieszczenia do konserwacji i testowania. Właściwa technika radarowa znajdowała się na trzecim i czwartym piętrze. Linie przesyłowe, napędy i ich dodatkowe wyposażenie wypełniły piąte piętro.

Z wyjątkiem jednostki w Parku Stanowym Camp Hero w Montauk w stanie Nowy Jork, wszystkie pozostałe jednostki radarowe zostały zdemontowane.