www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

AN/FPS-17 Uzay Gözetim Radarı

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: D.S. Kennedy firmasınca imal edilen parabolik yansıtıcının yüksekliği 54 m ve genişliği 34 m dir

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 175 … 215 MHz (VHF-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 30 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 2000 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 1,2 MHz
Ortalama Güç:
Aletli menzil:
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

AN/FPS-17 Uzay Gözetim Radarı

AN/FPS-17 Sovyet füzeleri için geliştirilmiş bir özel arama radarıydı. Bu radar Balistik Füze Erken Uyarı Sisteminin (Ballistic Missile Early Warning System, BMEWS) bir parçasıydı. Yine bu radar uzaydaki nesneleri algılamak için geliştirilmiş ilk radardı. Bu radar aynı zamanda darbe sıkıştırma yönteminin kullanımının gösterildiği ilk radardır.

Bu projede ana yüklenici General Electric firması ve firmanın alt yüklenicisi ise Lincoln Laboratuvarıydı.[1]

Bu radar 16 ay içinde planlandı, tasarlandı, imal edildi ve monte edildi. İlk kurulum sistem testleri Teksas Laredo Hava Kuvvetleri Üssünde yapıldı. Bu radar New Mexico, White Sands mevkiinden fırlatılan füzeleri izlemekte kullanıldı. Bir miktar daha aygıt 50 li yılların sonlarına doğru Aleut Takımadaları Shemya adasına tesis edildi. Daha sonra Shemya adasındaki bu radarın yerini Cobra Dane (AN/FPS-108) radarı aldı.[2]

AN/FPS-17 nin ilk kurulumu XW-1 olarak adlandırılmıştır. Bu radar Diyarbakır bölgesine kuruldu. Görevi Volgograd’ın (o zamanki adı: Stalingrad) güneyinde bulunan Kapustin Yar mevkiinden fırlatılan füzeleri algılamaktı. Ancak planlanan görevin dışında bazı başka verilerde elde edildi. Örneğin fırlatılan füzelere ait dokümantasyon sayesinde uydu parametrelerinin gök günlüğünün (konum ve yörünge) hesaplanması mümkün oldu ve füze kalkışında kullanılan ek destek motorları hakkında bilgiler elde edildi.

Özgün anten yaklaşık 54 m yüksekliğinde ve 34 m eninde sabit kafes ağ örülü bir parabolik tip antendi. Bu anten San Francisco (Kaliforniya) da bulunan D.S. Kennedy & Co. Firması tarafından tasarlandı ve tesis edildi. Gönderici katı ilk zamanlar General Electrics firmasının 175 ila 215 MHz bandında çalışan ve darbe modülasyonuna uyacak şekilde değiştirilen standart televizyon çıkış modüllerinden meydana geliyordu. Arama faaliyeti Kapustin Yar yönünde altı adet sabit yatay anten çizgesi ile yapılıyordu.

1958 yılında yaklaşık 46 m yüksekliğinde ve 92 m eninde olan ikinci bir anten kuruldu. Göndericiler modernize edildi ve böylece ilave üç yatay anten çizgesi daha kazanıldı. Bu ilave anten aynı zamanda yükseklik açısında yedi adet çizgeye de sahipti ve böylece daha büyük menzillere ulaşmak mümkün oldu.

Sabit paralel anten çizgelerinin bu başarısının ardından 1964 yılında AN/FPS-79 hedef izleme radarı kuruldu. Bu radar uyduların hem teknik özelliklerini ve boyutlarını hem de yeniden insanlı ya da insansız uydu girişlerini algılayabiliyordu.

Bu radar Shemya Adasında 1960 yılında devreye alındı. Diyarbakır Pirinçlik ’teki mevcut radar 1995 yılında devre dışı bırakıldı ve yerini AN/FPS-79 hedef izleme radarı aldı.[3]

AN/FPS-17 Uzay Gözetim Radarı resim galerisi

Resim 2: Yaklaşık 50 li yılların ortalarında Diyarbakır Hava Üssünün havadan çekilmiş fotoğrafı

Kaynaklar:

  1. Melvin L. Stone and Gerald P. Banner: ''Radars for the Detection and Tracking of Ballistic Missiles, Satellites, and Planets''
    in Lincoln Laboratory Journal, Volume 12, Number 2, 2000, S.217 (çevrim içi PDF)
  2. Jane’s Radar and Electronic Systems, 6th edition, Bernard Blake, ed. (1994), p. 78.
  3. GlobalSecurity.org AN/FPS-17 Space Surveillance Radar