www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

36D6

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne
“36 D 6”

Rysunek 1: 36D6, dwa z tych radarów są wykorzystywane w kompleksie POLEST 68UM.

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 2 850 … 3 200 MHz
(pasma E/F)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 350 kW
Moc średnia: 3 кВт
Zasięg instrumentalny: 200 km
Rozróżnialność w odległości: 250 m
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 6 lub 12 Ob/min
MTBCF:
MTTR:

36D6

ST68UM „Niva“ (oznaczenie rosyjskie 36D6, cyrylica: СТ-68УМ «Нива», 36Д6; oznaczenie NATO: „Tin Shield“) - radar obrony powietrznej i wyznaczania celów, należący do byłego Związku Sowieckiego.

Radar "36D6" został opracowany jako mobilny radar rozpoznawczy i naprowadzający do wykrywania i eskortowania celów na małych, średnich i dużych wysokościach. Zintegrowany jest radar wtórny 1L22 „Parol“. Radar ten może być również wykorzystywany na wyposażeniu przeciwlotniczego kompleksu rakietowego SA-10 Grumble. Kompletna jednostka składa się z anteny, wózka i kabiny obserwacyjnej, które (podobnie jak ST 68U) są rozkładane na naczepie i drugim pojeździe służącym do zasilania. Antenę można zamontować na maszcie o wysokości 23 m, podnoszonym hydraulicznie, który jest transportowany przez trzeci pojazd.

Przetwarzanie surowych danych umożliwia uzyskanie stałego poziomu fałszywych alarmów, przekroczenia zasięgu, listków bocznych i tłumienia celów stałych przez cyfrowy system zakłócający. Równolegle może być przetwarzanych do 127 obiektów, z których 32 są automatycznie dołączane. Obraz lotniczy jest przesyłany jako słowo danych do identyfikacji i przetwarzania w celu wyznaczenia celu do trzech równolegle pracujących stacji roboczych operatora.

Radar może być zdalnie sterowany we wszystkich funkcjach i jest wyposażony w automatyczny system wykrywania zakłóceń (BITE). Jest wysoce odporny na aktywne i pasywne zakłócenia pomiarów radiowych, a także posiada zdolność ochrony przed pociskami antyradiowymi. Standardowy czas montażu lub demontażu wynosi 1 godzinę. (Jeżeli antena jest rozłożona na maszcie: dodatkowo jedna godzina).

Galeria zdjęć modelu ST68UM

Rysunek 2: ST68UM z Węgier z wizytą w Niemczech w ramach ćwiczenia „Elite 2007“