www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

PRW-9 „Thin Skin A“

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
Çek radarı PRW-9A
(Büyütmek için tıklayınız: 330·510 piksel = 26 kByte)

Resim 1: Çek Cumhuriyetinde bir „KraZ–214“ tipi kamyona monte PRW-9A radarı (Resmin kaynağı: www.army.cz)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 5 - 9 GHz
Darbe Tekrarlama Zamanı: 1,6 - 2,5 ms
Darbe Tekrarlama Frekansı: 400 / 800 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 1 ve 1,7 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 700 kW
Ortalama Güç: 470 W
Aletli menzil: 200 km ve 300 km
Menzil Çözünürlüğü: 1,5 km
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: β: 2° ε:0,4°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

PRW-9 „Thin Skin A“

Önceki Varşova Paktı üyesi ülkelerin kullandığı yükseklik tespit radarı (Rus kodu: „Наклон-2“). Bu radar kısa ila orta menzillerde uçan hedeflerin düşük, orta ve çok yüksek seviyedeki yüksekliklerini ve yükseklik açılarını ölçmekte kullanıldı. Yükseklik tayin işlemi hedefin bir gözetim radarı veya bir Otomatik Komuta ve Kontrol Birimi tarafından bildirilmesini takiben ya da bir savaş alan birimi tarafından telefonla bildirilmesini ile yapılmaktaydı.

PRW-9 radarı biri dizel enerji grubu ile elektrik güç panelini, diğeri ise alıcı-verici kabini ile anten tablasını taşıyan iki adet çekici üzerine monte edilmiştir. Başka bir birincil gözetim radarı ile antenin dönüş hızı ve gönderim darbeleri eşzamanlılaştırılarak (by synchronizing) çalışabilmekteydi. PRW-9 radarı 45 dakika gibi bir süre içinde sökülüp, yine 45 dakika içinde kurulabiliyordu. PRW-9 radarının Menzil-Yükseklik-Göstergesine 300 m yüksekliğe kadar olan ölçümlerde uzaktan kumanda ile edilebilmekte idi, ayrıca P-15 (NATO-kodu „Flat Face A“) Birincil Gözetim Radarının PPI-ekranı ile ortak olarak sıkça kullanılmaktaydı. Yükseklik açısı ölçümlerinde alan taraması antenin 0° ila +20° arasında bir aşağı bir yukarı yönde mekanik hareketi (nodding) ile sağlanmaktaydı. Tanımlanmış bir yükseklik açısındaki 0° ila 360° yatay tarama ancak başka bir gözetim radarı ile birlikte eşzamanlı mekanik dönerek mümkün olabiliyordu ve bu çalışma modu özellikle çok alçaktan uçan hedefler için kullanılıyordu.

Yükseklik tayinindeki ölçüm hatası en fazla ±100 m, azimut açısında ±2° ve menzilde ±1000 m idi. Atmosferik kırılma nedeniyle hesaplanan yüksekliğin düzeltilmesi gerekir. Bunun için eşdeğer sıcaklığa bağlı olarak önce A düzeltme katsayısı ve bu A katsayısı kullanılarak düzeltilmiş yükseklik hesaplanır. Eşdeğer sıcaklık ise radarın kurulu olduğu yerin yakınına konulan, hava basınç ve sıcaklığını ölçen bir aygıt tarafından otomatik olarak ölçülür. Bu formüller aşağıdadır:

Formel (1)

Burada Teşdeğer eşdeğer sıcaklık,
Hdüzeltilmemiş düzeltilmemiş yükseklik,
Hdüzeltilmiş düzeltilmiş yükseklik,
r gidiş-geliş süresi sayesinde hesaplanan yatık menzil,
R 6370 km olan yeryüzü yarıçapı ve
ε ise radar ile ölçülen yükseklik açısıdır.

PRW-9 radarı aktif ve pasif parazitleri bastırmak için koruma sistemleri ile donatılmıştır. Darbe çiftinin işlenebilmesi için gerekli olan iki adet darbe süresi spiral biçimli gerilim bellek tüpleri ile saklanıyordu. Hem darbe tekrarlama frekansının değiştirilmesi ve hem de göndericinin frekansının el veya otomatik olarak değiştirilmesi (frekans ataklılık) bu radara aktif bozucu işaretlere karşı göreceli bir koruma sağlıyordu.

Bu yükseklik bulucu radarın, iki çekici değil de „KraZ–214“ tipi bir kamyon üzerine monte edilen türü PRW-9A olarak adlandırılıyordu.

Bildergalerie des PRW-9

Resim 2: PRW-9 radarının gönderici-alıcı kabini, Alman Hava Kuvvetleri Müzesi (Berlin-Gatow)