www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

P-37 „Bar Lock”

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
Elmenhorst’ da ki P-37 radarı
(Büyütmek için tıklayınız: 640·480 piksel = 48 kByte)

Resim 1: Almanya’da 1997 yılında görev yapmakta olan son Rus radarlarından biri olan Elmenhorst’da ki P-37 radarı

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 2 695 … 3 115 MHz arasında
beş frekans sahası
Darbe Tekrarlama Zamanı: 2,6 ve 1,3 ms
Darbe Tekrarlama Frekansı: 375 ve 750 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 1,2 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 5 · 700 kW
Ortalama Güç: 5 · 700 W
Aletli menzil: 450 km
Menzil Çözünürlüğü: 180 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı: > 8
Anten Dönüş Adedi: 3 ya da 6 dönüs/dak
MTBCF:
MTTR:

P-37 „Bar Lock”

Önceki Varşova Paktı üyesi ülkelerinin hava savunma sistemi radarları.

Alman eyaletlerinde 1991 yılından itibaren bu radarlarda antenin tam üstünde yer alan mafsala takılı eski NRS-20 Rus ikincil radarları sökülerek yerlerine Siemens 1990 yeni D1 versiyon ikincil radarları takılmıştır.

Oldukça uzun kullanım süresince P-37 radarının farklı versiyonları geliştirildi ve Demokratik Alman Cumhuriyeti (DDR) Milli Halk Ordusunda (NVA, Nationale Volksarmee) kullanıldı. Bu versiyonlar, hareketli hedef belirteç sistemi (MTI-system) vakum tüplü olan 8. versiyondan başlayarak, tüm işaret alım hattı transistörlerle donatılmış ve modülleri orta ölçekte tümleşik, en modern 90. versiyona kadar devam ediyordu. Bu değişik versiyonlara farklı radar adları verilmedi, versiyon değişikliğini ancak dahili seri numaralarından ve ışıma elemanı sayısından anlamak mümkün oluyordu

1990 yılında bu radar istasyonlarının ilerde de kullanılmaya hâla uygun olup olmadığının sınanması için rasgele seçilmiş bir adet P-37 radarı DASA firmasına gönderildi ve firmadan radarın işletme güvenliğinin tespit etmesi ve yapılması gerekli iyileştirme masraflarını hesaplaması istendi. Radarı isteyen kişilerin bu radarların aralarında ki farkları bilmemeleri ve gönderenlerin ise ne amaçla istendiğini bilmemeleri sonucu rasgele seçilip gönderilen P-37 radarı ne yazık ki en eski versiyondu.

Sonuçta 20 yaşındaki versiyonlar yeni güvenlik standartlarına getirilip, yeni IFF/SIF D1/D9 aygıtları ile donatılırken, daha yeni versiyon P-37 radarlar ise ıskartaya çıkartıldı. Mecklenburg/ Vorpommern’de bulunan son P-37 radarı 1998 yılında söküldü ve yerine RRP-117 radarı kuruldu.