www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

P-18 „Spoon Rest -D”

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
P-18 radarı, Greding
(Büyütmek için tıklayınız: 700·560 piksel = 85 kByte)

Resim 1: P-18 radarı, Greding

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 150 … 170 MHz
(alt VHF-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı: 2,77 ms
Darbe Tekrarlama Frekansı: 360 Hz;
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 6 µs
Alım Süresi: 2,4 ms
Ölü Süre: 377 µs
Darbe Gücü: 160 … 260 kW
Ortalama Güç: 540 W
Aletli menzil: 360 km
Menzil Çözünürlüğü: 900 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı: > 15
Anten Dönüş Adedi: 6 … 30 s (0 … 6 … 10 dönüş/dak)
MTBCF:
MTTR:

P-18 „Spoon Rest -D”

P-18 radarı (Rus tanıtım kodu: 1РЛ131 «Терек») taşınması çok kolay, metre frekans bölgesinde çalışan bir radardır ve her biri çift akslı, arazi vitesli iki adet URAL tipi çekiciye monte edilmiştir. Yaygın olarak Doğu Avrupa ülkelerinde ve üçüncü dünya ülkelerinde Strela, Igla gibi savunma füzelerin atış kontrol sistemlerinde kullanılmaktadır. Bu radar keza, doğrudan hedefe yönlendirilen „Wolchow“ (NATO kodu: SA-2 „Guideline”) gibi füzelerin bulunduğu daha büyük füze atış rampalarına da (örneğin yükseklik-bulucu ile donatılmış) kurulmuştur.

Gönderici, yaklaşık 2m uzunluğunda Eşeksenel Kovuk Çınlayıcıya (coaxial cavity resonator) sahip bir GI-19B disk tipi triyottan meydana gelir ve 8 i altta, 8 i üstte, 16 adet geniş bantlı Yagi anten grubunu besler. Bir mekanik ayar sistemi, bu eşeksenel kovuk çınlayıcıyı önceden belirlenmiş dört çalışma frekansına ayarlayabilir. Otomatik frekans kontrolü, daha sabit olan alıcı frekansını takip eder. Dubleks aygıt gaz boşaltımlı tüplerden ve ardından gelen PIN-diyotlarından meydana gelir.

Bir önceki sürüm olan P–12 radarında kullanılan vakum tüp alıcısının girişine, çok hassas transistörlü ön yükselticiler takıldı. Hareketli Hedef Belirteç (Moving Target Indication, MTI), faz kanalındaki bellek ortamında (sezyum) iki darbe periyodu arasında bir faz karşılaştırılmasının yapıldığı, iki gerilim bellek tüpünde (keza önceki sürümde olduğu gibi) gerçekleşir. Azimut açısına bağlı maliyeti yüksek bir rüzgâr dengelemesinin (compensation) yapıldığı bu sistem, radarı yanıltmak için kullanılan metal parçacık bulutlarına (chaff) karşı başarıyla kullanılabilir. Bu bellek tüpleri, genlik kanalında eşzamanlı olmayan (asynchronous) darbelerden kaynaklanan gürültülere karşı kullanılır. Bu sistem, hızlı Alan Etkili Transistörlerle (FETs) donatılmasının ardından artık tümüyle uzaktan da kumanda edilebilmektedir.

Daha sonraki sürümler (önceki Alman Demokratik Cumhuriyeti’nde olan ve bugün artık kullanılmayan) uluslararası güçlendirme kiti (retrofit kit) gibi sunulan bir sayısal-SBZ sistemi (Almancası: Selektion Beweglicher Ziele), yani Hareketli Hedef Belirteç (Moving Target Indication, MTI) sistemi ile donatıldı. Tüm başlatma darbesi üretimi, gerilim bellek tüpleri ve dengeleme bloğu yeni sistem ile değiştirildi. Macaristan Cumhuriyetinde Kurulu radar aygıtlarının tümü modernize edildi, alıcı bölümünün tümü Macar üretimi sayısal alıcı tekniği ile yenilendi. Görüntüleme bilgisayar ekranlarına taşındı ve eternet bağlantısı ile sistemin uzaktan kumandası sağlandı. Yazılımda Windows 2000 işletim sistemi kullanıldı.

Hedeflerin konumu, temel sürümde birinde 500 m ye kadar uzaktan kumanda imkânlarının tümünün kullanılabildiği, iki adet PPI-ekranda (Plan Position Indicator-Scope) görüntülenebilir. Test amacıyla kullanılmak üzere ilaveten bir A-ekran (A-Scope) vardır.

Eski Hareketli Hedef Belirteç (MTI) sistemi ve büyük formatlı resim tüpleri hariç, diğer işaret hatları transistörlerle donatıldı.

Antenin kumandası, çoklu kumanda girişi bulunan bir servo-izleme sistemi ile yapılır ve böylece, kendine ait yankı işaretlerine ilaveten veya bunun yerine P-18 video işaretlerini görüntüleyebilen diğer radar istasyonları ile eşzamanlı çalışabilir. Keza, yabancı yankı işaretlerinin değerlendirilmesi P-18 radarının kendisinde ya da kendine ait uzaktaki bir ekranda yapılabilir.

Bir P-18 radarının daima bir ikincil radar ünitesi vardır. Bu ünite, teslimat kapsamına bağlı olarak ya çok basitçe kodlanmış NRS-12 ya da daha pahalı bir „Parol” sistemi olabilir. NRS-12 ünitesi P-18 radarı ile aynı kamyonda taşınabilirken, „Parol“ sistemi için çekicili bir ilave kamyon gerekir.

VHF-bandının diğer radar frekans bantlarına göre şöyle bir üstünlüğü bulunmaktadır: Bu radar frekanslarında çalışan anti-radar (yayılan frekansa tepki veren ve radar aygıtını yok eden) füze mevcut değildir. Bu frekanslardaki demet açıklık açısını sağlayabilecek antenin boyutlarının çok büyük olması nedeniyle, bu anteni havadan-yere füzeler taşıyamamakta ve bu nedenle füzeye takılamamaktadır.

Daha da ötesi, bu frekanslarda yer yüzeyinde elektromanyetik dalgalarda meydana gelen bükülme, diğer frekanslara göre çok daha önemlidir. P-18 radarı, daha yüksek frekanslarda çalışan daha güçlü radarlara göre „köşede“ etrafına % 5- 10 daha fazla „bakar”.

Terfi kiti takılmış durumda
(Büyütmek için tıklayınız: 800·600 piksel = 222 kByte)

Resim 2: Yerleşik güçlendirme SBZ kiti

Resim 3: Gönderici tüpleri açılmış Eşeksenel Kovuklu Çınlayıcı

Resim 4: P-18 radarının ekranı

Resim 5: Parazite karşı daha iyi koruma sağlamak için alt direğe yerleştirilmiş, dengeleme antenleri ile birlikte daha modern bir P-18 radarı