www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

P-18 „Spoon Rest -D”

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
P-18 radarı, Yer: Greding
(Büyütmek için tıklayınız: 700·560 piksel = 85 kByte)

Resim 1: P-18 radarı, Yer: Greding

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 150 … 170 MHz (alt VYF-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı: 2,77 ms
Darbe Tekrarlama Frekansı: 360 Hz;
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 6 µs
Alım Süresi: 2,4 ms
Ölü Süre: 377 µs
Darbe Gücü: 160 … 260 kW
Ortalama Güç: 540 W
Görüntülenebilir Menzil: 360 km
Menzil Çözünürlüğü: 900 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı: > 15
Anten Dönüş Adedi 6 … 30 s (0 … 6 … 10 dönüş/dak)
MTBCF:
MTTR:

P-18 „Spoon Rest -D”

P-18 radarı VHF frekans bandında çalışan kolayca nakledilebilen bir radardır ve her biri çift akslı çekicili, arazi vitesli iki URAL kamyona monte edilmiştir. Yaygın olarak Doğu Avrupa ülkelerinde ve üçüncü dünya ülkelerinde Strela, Igla gibi füzelere karşı hava savunma sistemlerinde kullanılmaktadır. Bu radar keza, yükseklik-bulucu takılı, doğrudan hedefe yönlendirilen Wolchow (NATO kodu: SA-2 „Guideline”) gibi füzelerin bulunduğu daha büyük füze atış rampalarına tesis edilmiştir.

Gönderici, bir disk tipi, GI-19B triyot vakum tüpü bulunan yaklaşık 2m uzunluğunda eşeksenel kovuk çınlayıcıdan (coaxial cavity resonator) meydana gelir ve 8 i altta 8 i üstte, 16 adet geniş bantlı Yagi antenini besler. Bir mekanik ayar sistemi, bu eşeksenel kovuk çınlayıcıyı önceden belirlenmiş dört çalışma frekansına ayarlayabilir. Otomatik frekans kontrolü, daha sabit olan alıcı frekansını izler. Gönderici-alıcı dubleks cihaz gaz boşaltımlı tüplerden ve PIN-diyotlarından meydana gelir.

Bir önceki versiyon P–12 radarında kullanılan vakum tüplerin yerini P-18 radarında, çok hassas transistörlü ön yükselticiler aldı. Sabit hedef bastırma olayı (Moving Target Indication MTI), faz kanalındaki sezyum bellekte iki darbe periyodu arasında bir faz karşılaştırılmasının yapıldığı, iki gerilim bellek tüpünde (keza önceki versiyonda da) gerçekleşir. Azimut açısına bağlı pahalı bir rüzgar dengelemesinin (kompansazyonunun) yapıldığı bu sistem, radarı yanıltmak için kullanılan metal parçacık bulutlarına (chaff) karşı başarıyla kullanılabilir. Bu bellek tüpleri, genlik kanalında eşzamanlı olmayan (asynchronous) darbelerden kaynaklanan gürültülere karşı kullanılır. Bu sistem, hızlı alan etkili transistörlerle (FETs) donatılmasının ardından artık tümüyle uzaktan da kumanda edilebilmektedir.

Önceki Alman Demokratik Cumhuriyeti’nde kurulu olanlar hariç, daha sonraki versiyonları uluslararası terfi kiti gibi sunulan sayısal bir hareketli hedef belirteç sistemi ile donatıldı. Darbe üreteci, gerilim bellek tüpleri bloğu ve dengeleme bloğu yeni sistemlerle yenilendi. Eski hareketli hedef belirteç sistemi ve boyutları büyük olan katot ışın tüpleri hariç, işaret hatları transistörlerle donatıldı.

Hedeflerin konumu, birinde 500 m ye kadar ki tüm uzaktan kumanda imkanlarının kullanılabildiği, iki adet PPI-ekranda (Plan Position Indicator-Scope) görüntülenebilir. Bakım işinde kullanılmak amacıyla bir de A-ekran (A-Scope) bulunur.

Antenin kumandası, çoklu kumanda girişi bulunan bir servo-takip sistemi ile yapılır ve böylece, ilaveten veya kendine ait yansıma işaretleri yerine P-18 video işaretlerini görüntüleyebilen diğer radar istasyonları ile eşzamanlı çalışabilir. Keza, yabancı yansıma işaretlerinin değerlendirilmesi P-18 radarında veya uzak-ekrandan yapılabilir.

Bir P-18 radarının daima bir ikincil radar ünitesi vardır. Bu ünite, ya çok basitçe kodlanmış NRS-12 veya daha pahalı bir sistem „Parol” olabilir. NRS-12 ünitesi P-18 radarı ile aynı kamyonda taşınabilirken, Parol sistemi için ilave bir kamyon gerekir.

VHF bandının diğer radar frekans bantlarına göre şöyle bir avantajı vardır: Bu radar frekanslarında çalışan anti radar füzeleri mevcut değildir. Bu frekanslardaki demet açıklık açısını sağlayabilecek antenin boyutlarının çok büyük olması nedeniyle, bu anten havadan-yere füzelere takılamamaktadır.

Bu frekanslarda yer yüzeyinde elektromanyetik dalgalarda meydana gelen bükülme, diğer frekanslara göre daha fazla önemlidir. P-18 radarı, daha yüksek frekanslarda çalışan daha güçlü radarlara göre „köşede” etrafına % 5- 10 daha fazla „bakar”.

Terfi kiti takılmış durumda
(Büyütmek için tıklayınız: 800·600 piksel = 222 kByte)

Resim 2: Terfi kiti takılmış durumda