www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

P-18

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne
P-18 in Greding 
(Kliknij aby powiększyć: 700·560px = 85 kByte)

Rysunek 1: P-18 in Greding

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 150 … 170 MHz
Okres powtarzania impulsów: 2,77 ms
Częstotliwość powtarzania impulsów: 360 Hz
Szerokość impulsu (τ): 6 µs
Czas odbioru sygnału echa: 2,4 ms
Czas zwrotu: 377 µs
Moc impulsowa: 160 … 260 kW
Moc średnia: 540 W
Zasięg instrumentalny: 360 km
Rozróżnialność w odległości: 900 m
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań: > 15
Liczba obrotów anteny radaru: 0 … 6 … 10 Ob/min
MTBCF:
MTTR:

P-18

P-18 (oznaczenie rosyjskie: 1RL131 „Terek“; cyrylica: 1РЛ131 «Терек», oznaczenie NATO „Spoon Rest D“) to radar wczesnego ostrzegania ogólnego przeznaczenia pracujący w paśmie VHF.

Radar ten jest rozwinięciem radaru P-12 i również wykorzystywał jego koncepcję anteny, nadajnika i odbiornika. Antena otrzymała cztery dodatkowe anteny Yagi w celu uzyskania węższej charakterystyki anteny. Przełącznik nadawczo-odbiorczy został zmieniony, ponieważ rozdział mocy między dwoma poziomami anteny odbywał się teraz bezpośrednio przy antenie. W ścieżce odbiorczej znajdował się niskoszumowy przedwzmacniacz, początkowo lampa o fali bieżącej, później wzmacniacz półprzewodnikowy. W odbiorniku wiele bloków zostało przejętych z P-12, ale otrzymał on dodatkowe wbudowane przełączniki elektroniczne oparte na tranzystorach polowych do zdalnego sterowania. Przetwarzanie sygnału radarowego po wskazaniu ruchomego celu, generowanie impulsów synchronicznych i układ sprzęgający zostały całkowicie zmodyfikowane tranzystorowo.

Późniejsze wersje, które nie były już używane w byłej NRD, były wyposażone w cyfrowy system MTI, który był również oferowany na rynku międzynarodowym jako zestaw doposażeniowy. W nowym systemie zastąpiono całą generację impulsów startowych, blok lampy pamięciowe oraz blok kompensacji.

Dane radarowe w wersji podstawowej są wyświetlane na dwóch wskaźnikach PPI, z których jeden może być obsługiwany z odległości do 500 m z wszystkimi opcjami zdalnego sterowania. Do celów testowych dostępny jest również wskaźnik typu „A”, który może być również używany jako oscyloskop.

Sterowanie obrotem anteny odbywa się za pomocą serwomechanizmu z wieloma wejściami sterującymi, dzięki czemu może współpracować synchronicznie z innymi stacjami radarowymi, które mogą wyświetlać obraz z P-18 dodatkowo lub zamiast własnego sygnału echa. W ten sam sposób P-18 lub jego zdalny odbiornik może również oceniać echa zewnętrzne..

P-18 zawsze jest wyposażony w radar wtórny. W zależności od zakresu dostawy jest to albo prosty kodowany system NRS-12, albo bardziej złożony system „Parol“. Chociaż NRS-12 nadal można załadować do P-18, system „Parol“ wymaga dodatkowej ciężarówki z przyczepą.

P-18 może być przemieszczany bardzo szybko. Czas przygotowania do pracy wynosi 45 minut. Jest on zamontowany na dwóch ciężarówkach terenowych (Ural), z których każda ma dwuosiową przyczepę. Radar jest wykorzystywany głównie w Europie Wschodniej oraz w krajach Trzeciego Świata do szkolenia strzelców rakietowych (Strela, Igla). Jest on również wykorzystywany na większych stanowiskach rakietowych (np. w połączeniu z wysokościomierzem) jako radar naprowadzania na cel kompleksu rakietowego „Wołchow” (SA-2 „Guideline“).

Galeria zdjęć radaru P-18
digitales SBZ

Rysunek 2: zainstalowany zestaw doposażeniowy MTI

Rysunek 3: Otwarty obwód rezonansowy z tubą nadajnika

Rysunek 4: Wskaźnikach w P-18

Rysunek 5: Zmodernizowany P-18 z antenami kompensacyjnymi na dolnym maszcie dla lepszej ochrony przed zakłóceniami i tłumienia listków bocznych