www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

P-15

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne
P-15 (FM 3527)
(Kliknij aby powiększyć: 600·800px = 74 kByte)

Rysunek 1: “Flat Face” (in the background you can see the “Spoon Rest D”)

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 830 … 882 МHz
Okres powtarzania impulsów: 3 … 4 ms
Częstotliwość powtarzania impulsów: 500 … 680 Hz
Szerokość impulsu (τ): 2 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 270 … 390 kW
Moc średnia: 270 W
Zasięg instrumentalny: 200 km
Rozróżnialność w odległości: 300 m
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań: > 15
Liczba obrotów anteny radaru: 6 Ob/min
MTBCF:
MTTR:

P-15

P-15 (oznaczenie NATO: „Flat Face A”) to radar przeznaczony specjalnie do zwalczania nisko lecących samolotów. W 1956 r. weszła w skład uzbrojenia radzieckich sił zbrojnych. Istnieje kilka replik, z których każda ma inne oznaczenie: 1RL13 i 1RL114. Rosyjskie nazwy kodowe brzmiały: „Tropa“ («Тропа»), „Dozor“ («Дозор») i „Dshigit“ («Джигит»).

P-15 był radarem, który można było szybko rozmieścić (czas uzbrojenia: 10 minut!) i był wykorzystywany jako mobilny wypełniacz luk. Płaszczyzny anteny mogą być zasilane w fazie i w przeciwfazie w celu zmiany charakterystyki kierunkowej. Mimo to ta stacja radarowa nie osiągała praktycznie żadnych celów lecących wyżej niż około 5 km.

Jako dodatkowe wyposażenie jednostka radarowa otrzymywała specjalną antenę na maszcie o wysokości do 50 m z oznaczeniem AMU-30 lub AMU-50 (liczba odpowiada wysokości masztu). Ponownie zmniejszyło to maksymalną wysokość w zakresie wykrywania, ale wzór anteny bardziej przylegał do ziemi, dzięki czemu stacja mogła lokalizować również bardzo nisko lecące samoloty. Konfiguracja ta otrzymała natowski kryptonim „Squad Eye”. (Do dziś niektóre źródła są przekonane, że były to dwa różne radary).