www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

P- 12 NP „Spoon Rest B”

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
P-12 Ekran Gerilim Bellek Tüpleri bloğu Evreuyumlu osilatör  Dengeleme bloğu (Gürültü koruma sistemi) PPI-ekran Yükseklik ekranı Goniyometre Alıcı  Kontrol osiloskopu (A-ekran)  Kumanda konsolu Kontrol paneli  Vantilatör sigorta bloğu

Resim 1: P-12 ekranı (Cihaz no: FM 833900) (Etkileşimli resim)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 150 - 170 MHz
(VHF bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı: 2,77 ms
Darbe Tekrarlama Frekansı: 345 Hz ±10%
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 6 µs
Alım Süresi: 2,4 ms
Ölü Süre: 377 µs
Darbe Gücü: 160 - 250 kW
Ortalama Güç: 540 W a kadar
Aletli menzil: 360 km
Menzil Çözünürlüğü: 900 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı: > 15
Anten Dönüş Adedi: 6 … 30 s (0 … 10 dönüş/dak)
MTBCF:
MTTR:

P- 12 NP „Spoon Rest B”

Eski Sovyetler Birliğinde metre dalga boyunda çalışan VHF radarlarında önemli başarılar elde edilmiştir. Birliklerde kullanılan modeller P-8 ile başladı ve P-18 modeline kadar sürdü. P-12 NP modeli ise, P–12 serisinin iki romörkle süratle taşınabilen bir sürümüdür.

Sağdaki resimde görüldüğü gibi, istasyonda bir dairesel biçimli izleme ekranına (sağda) ilaveten ve bir de yükseklik izleme ekranı bulunmaktadır. Yükseklik bilgisi, iki kontrol paneli arasındaki yeşilimsi ışıklı blok arasında yer alan goniyometrede her iki anten düzlemleri arasındaki faz açılarının karşılaştırılmasıyla sağlandı.

Goniometre, her iki anten grubundan bilezikler (slip rings) vasıtasıyla alınan YF-darbelerinden bir duran dalga (standing wave) üretiyordu. Bir motor vasıtasıyla hareket eden ölçme kontağı bilezikler arasında gidip geliyor ve ayrıca bir potansiyometre üzerinden yükseklik izleme ekranına bir dikey saptırma gerilimi sağlıyordu. Her iki bilezikten alınan gerilim farkının sıfır olduğu noktada nispeten bir büyük hedef işareti oluşur, işte bu sıradaki mekanik açı hedefin yükseklik açısıdır. Ekran üzerinde bulunan bir abak (nomogram) yardımıyla 1000 m bir hata ile hedefin yüksekliği elde edilebiliyordu. Ancak, kullanılan bu yöntem radarın en büyük menzilini kısıtlamaktaydı. Bu yüzden görevli personel genellikle goniometreyi kapatıyordu.

P-12 radar istasyonu başka bir radar istasyonu ile eşzamanlı çalışabiliyorsa, o zaman ekranda her iki istasyonuna ait işaretler birlikte görüntülenebiliyordu. Eğer bu iki istasyon arasında makul bir uzaklık bulunuyor ve aynı frekansta eşzamanlı çalışabiliyorlarsa, dalgalanma artışlarına sebep olsa bile, girişim (interference) vasıtasıyla en büyük menzilde bazı ilave kazanımlar mümkün olabiliyordu.

P-12 NP (1RL 14 PIR), ZiL-157 tipi bir kamyon üzerine yerleştirilmiş P-12 MA modelinin daha geliştirilmiş bir modelidir. Ancak, daha sonra P-12 NA modelinin iki adet ZiL-kamyona yüklenmiş modeline geri dönüldü. Daha sonra bu kamyonların yerini benzinli URAL-kamyonları aldı, halen bu URAL-kamyonlar dizel yakıt ile çalışmaktadır.

P-12, iki adet Gerilim Bellek Tüpü ile donatılmış bir etkili gürültü koruma sistemine sahipti. Uzak ve yakın bölge için farklı yapılandırılmıştı. Değişim, bir fantastron ile üretilen ve menzilde kontrol edilen bir bant darbesi (strobe) ile gerçekleştirilebiliyordu. Gerilim Bellek Tüpleri, sabit hedeflerin etkili olarak bastırılması için ya seri olarak bağlanıyor ya da birbirinden bağımsız olarak biri yakın bölgede gürültü darbelerini Hareketli Hedef Belirteç (Moving Target Indication, MTI) yöntemiyle, ikincisi ise eşzamanlı olmayan gürültü darbelerini tüm menzil bölgesinde bastırıyordu.

Bildergalerie von P-12
Antennenwagen der P-12 MA

Resim 2: P-12 MA „Spoon Rest A“ anten vagonu
© 1997 Frank Roozendahl, lisans: GDFL ve CC-BY-SA

Resim 3: P-12 MA radarının blok şeması

Resim 4: ek PPI-Ekran