www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

P- 12 NP „Spoon Rest B”

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
P-12 ekranı Gerilim depolama tüpleri bloğu Evreuyumlu osilatör Kompanzasyon bloğu (Parazit koruma sistemi) Dairesel izleme ekranı Yükseklik ekranı Goniometre Alıcı Kontrol osiloskopu (A scope) Kumanda konsolu Kuvvet konsolu Fan sigortaları

Resim 1: P-12 ekranı (Cihaz no: FM 833900)

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 150 - 170 MHz (VHF bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı: 2,77 ms
Darbe Tekrarlama Frekansı: 360 Hz ±10%
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 6 µs
Alım Süresi: 2,4 ms
Ölü Süre: 377 µs
Darbe Gücü: 160 - 250 kW
Ortalama Güç: 540 W a kadar
Görüntülenebilir Menzil: 360 km
Menzil Çözünürlüğü: 900 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı: > 15
Anten Dönüş Adedi 6 … 30 s (0 … 10 dönüş/dak)
MTBCF:
MTTR:

P- 12 NP „Spoon Rest B”

Eski Sovyetler Birliğinde metre dalga boyunda çalışan VHF radarlarında önemli başarılar elde edilmiştir. Kara ve hava kuvvetlerinde kullanılan modeller P-8 ile başladı ve P-18 modeline kadar sürdü. P-12 NP modeli ise, P–12 serisinin iki karavanla taşınabilen mobil bir versiyonudur.

Sağdaki resimde görüldüğü gibi, istasyonda hem bir dairesel biçimli izleme ekranı (PPI scope) ve hem de yükseklik izleme ekranı (RHI scope) bulunmaktadır. Yükseklik açısı (elevation angle), her iki anten düzlemine gelen yansıma işaretleri arasındaki faz farkının beslendiği goniometre vasıtasıyla ölçülür. (Resimde iki kumanda paneli arasında yer alan, üzerinde yeşil flüoresan kuşağın bulunduğu cihaz)

Goniometre, her iki anten grubundan bilezikler (slip rings) vasıtasıyla alınan yüksek frekanslı yansıma darbelerinden bir duran dalga (standing wave) üretir. Bir motor vasıtasıyla hareket eden ölçme kontağı bilezikler arasında gider gelir ve bir potansiyometre üzerinden yükseklik izleme ekranına saptırma işaretini sağlar. Her iki bilezikten alınan işaretlerinin birbirlerini yok ettiği noktada gerilim farkı sıfır olur. İşte bu noktada ki mekanik açı hedefin yükseklik açısıdır. Ekran üzerinde bulunan bir abak yardımıyla bu yükseklik açısından 1000 m bir hata ile hedefin yüksekliği elde edilebilir. Bununla beraber kullanılan bu yöntem radarın azami menzilini kısıtlar. Bu yüzden görevli personel genellikle goniometreyi kapatır.

P-12 radar istasyonu başka bir radar istasyonu ile eşzamanlı çalışabilir ve ekran her iki istasyona ait işaretleri birlikte görüntüleyebilir. Eğer bu iki istasyon aynı frekansta çalışıyor ve aralarında makul bir mesafe bulunuyorsa, girişim (interference) vasıtasıyla ulaşılabilen azami menzilde, beraberinde dalgalanma artışlarına sebep olsa bile, bazı kazanımlar mümkündür.

Çekici üzerine monte edilmiş P-12 NP (1RL 14 PIR) „Spoon Rest B” modeli, kamyon üzerine monteli P-12 MA „Spoon Rest A” modelinin daha gelişmiş bir versiyonudur. Bir sonraki model P-12 NA yine kamyona montelidir.

P-12 MA „Spoon Rest A” anten vagonu
(Büyütmek için tıklayınız: 640·480 piksel = 91 kByte)

Resim 2: P-12 MA „Spoon Rest A” anten vagonu