www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

Hava Savunma Radarı S-125 „Newa”

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: Hava Savunma Radarı S-125 „Newa“ (© НПО "Алмаз")

Resim 1: Hava Savunma Radarı S-125 „Newa“ (© НПО "Алмаз")

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 9 … 9,4 GHz
Darbe Tekrarlama Zamanı: 288 ve 560 µs
Darbe Tekrarlama Frekansı: 1,75 ve 3,5 kHz
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 210 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 40 ve 80 km
Menzil Çözünürlüğü: 30 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

Hava Savunma Radarı S-125 „Newa”

Yerden havaya fırlatılabilen SA-3 „Goa“ Hava Savunma Füzelerine kumanda eden ve I-bandında çalışan Füze Kontrol ve Kumanda İstasyonları ailesinin NATO kodu „Low Blow“ dır. „Low Blow“ adının seçilmesinde bu füze kontrol radarının çok kuvvetli sabit hedef parazitleri altında bile çok çok alçak irtifalarda seyreden hedeflere karşı savunma füzelerini yönlendirebilme yeteneğidir.

Alıcı-verici kabini UNW birbirine dik, alçak irtifadaki hedefleri yakalamak için doğrusal polarizasyon yüzeyi yaklaşık 45° olacak şekilde yerleştirilmiş ve ters bir V harfi görüntüsü veren (Lewis tarayıcı denilen) elektromekanik kumanda edilen bir çift anten kullanır. Bu polarizasyon yerden yansıma parazitlerinin etkisini azalmak için yapılmaktadır. Bu antenler genişliği görünüşte 6° ve ölçme düzleminde genişliği 1°olan el yelpazesi biçiminde bir çizge oluştururlar. Bu iki gönderici anten arasına yerleştirilmiş çok küçük alım çizgesine sahip hedef izlemede kullanılan Yalnızca Alış Topuzu (UW10) denilen (Lobe on Receive Only ,LORO) bir başka anten daha vardır. Arama kanallarının bir hedefi algılaması halinde bu anteni kullanan Hedef İzleme Modu devreye girer.

Sistem standart olarak yüksek çözünürlüklü, kızılötesine hassas gece ve zayıf ışıkta çalışabilen 144 mm lik bir objektife sahip kamera ile donatılmıştır.

„Yalnızca Alımda çalışma“ Modu

Bir radar hedef arama sırasında bir dar anten çizgesiyle çok geniş alanı aramak zorunda kalır. Gönderici anten (UW-11) radarın arama kanalınca belirlenmiş bir yöne birden fazla sayıda keşif darbeleri yollar. Bir motor vasıtasıyla kumanda edilen antendeki ışıma elemanı (Lewis Scanner olarak adlandırılan) anten ışıma çizgesini öngörülen yöne çevirir. Keza bu yolla hedef arama için alma işaretli oluşur. Hedef aranırken radar küçük bir anten çizgesiyle çok büyük bir alanda arama yapmak zorunda kalır.

Yansıyan darbe alındığında eşlik eden kanalda işaretlerinin işlenmesinde sadece bunların yükselen kenarları (leading edges) kullanılır. Alıcı antenin (UW-10) farklı polarizasyonlu her iki alıcı kanalı da işaretleri sadece çok çok küçük bir anten çizgesinden alır. Sadece, gönderim anteninin çizgesi aynı yönü ışıklandırdığı anda bu alıcı anten keza hedeften yansıyan işaretli alır, yani: daha geniş gönderim çizgesi hedefi ışıklandığında, bu alıcı anten daha dar bir anten çizgesiyle hedeften yansıyan işaretli alabilir. Yükselen kenarda ki bu kısıtlama sayesinde çok daha hassas bir açı tayini yapılabilir. Bu anten sistemiyle hedefin izlenmesi sırasındaki yaptığı manevralar çok daha hassas takip edilebilir. Buna rağmen açısal çözünürlük alıcı anteninki kadar iyi değildir.