www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/TPS-43

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Antenna of the AN/TPS-43

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 2 900 - 3 100 MHz
Okres powtarzania impulsów: 4 ms
Częstotliwość powtarzania impulsów: 250 Hz
Szerokość impulsu (τ): 6,5 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 2,8 MW
Moc średnia: 6,7 kW
Zasięg instrumentalny:
Rozróżnialność w odległości: 450 km
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: 1,1°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 6 Ob/min
MTBCF:
MTTR:

AN/TPS-43

AN/TPS-43 to lekki radar pokładowy przeznaczony do prowadzenia rozpoznania, naprowadzania myśliwców i wyznaczania celów dla baterii pocisków ziemia-powietrze w różnych środowiskach taktycznych. Zapewnia pełne pokrycie trójwymiarowe do 447 km na samolocie myśliwskim lub myśliwsko-bombowym i mierzy wysokość w pełnym zakresie poprzez porównanie amplitudy sygnału w sześciu kanałach. W jego konstrukcji uwzględniono wiele funkcji eliminacji zakłóceń i przeciwdziałania elektronicznego, w tym cyfrowy koherentny system wskazywania ruchomego celu, elastyczność częstotliwości między impulsami, analizę zakłóceń i wybór transmisji (JATS), system przeciwdziałania zakłóceniom kodowanymi impulsami oraz wygaszanie pasma bocznego. Ten najnowszy model AN/TPS-43 zawiera wiele udoskonaleń sprzętowych i zwiększa możliwości operacyjne.

Aby ułatwić transport lotniczy, sprzęt można łatwo podzielić na dwa ładunki paletowe o wadze poniżej 3400 kg każdy. Jeden ładunek zawiera zespół schronu wraz z nadajnikiem/odbiornikiem i wyświetlaczami; drugi ładunek składa się z zespołu anteny, zasilacza i wyposażenia pomocniczego. Cały sprzęt można zapakować do dwóch ciężarówek M35 przeznaczonych do transportu drogowego.

Aby zminimalizować masę, w głównych konstrukcjach mechanicznych zastosowano w miarę możliwości lekkie stopy, a w obwodach elektronicznych - techniki mikro-miniaturyzacji. W nadajniku zastosowano całkowicie półprzewodnikowy modulator do impulsowania wiązki liniowej Twystron.

W układzie zasilania anteny zastosowano matrycę z linii paskowych do formowania wiązek określających wysokość. Antena identyfikująca Friend-or-Foe jest typu sumowo-różniczkowego i zapewnia tłumienie listków bocznych interrogatora (ISLS). Mała antena referencyjna z obwodem drukowanym jest montowana z tyłu wejścia radaru i pełni funkcję anteny referencyjnej dla listków bocznych radaru. Ta ostatnia antena może być wykorzystywana w czasie beznapięciowym między impulsami nadajnika w funkcji JATS.