www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

Chain Home

Beschreibung des Radargerätes; ausgewählte Taktisch-technische Daten

Resim 1: Great Baddow, Chelmsfor da bulunan Chain Home kulesi

Chain Home

Chain Home İngilizler tarafından 2. Dünya Savaşı öncesinde ve sırasında İngiltere kıyılarında tesis edilmiş radar istasyonlarına verilen kod adıdır. Teknik adı Havacılık Bakanlığı Deney İstasyonları (Air Ministry Experimental Station, AMES) idi. Sistem üç tür radar aygıtından oluşmakta idi:

İngiltere bir Alman hava saldırısından korkmuştu ve bu nedenle 1933 yılında uçakların uzaktan algılanabilmesi için bir çalışma grubu kuruldu. 1935 yılında Robert Watson-Watt radyo dalgaları vasıtasıyla algılamanın mümkün olabileceğini ve bir ağ kurulabileceğini kanıtladı. Sistem 1937 yılında hizmete girdi. Sıkça hatalı bir şekilde ifade edildiği gibi bu ilk radar değildi. Diğer endüstri ülkeleri aynı dönemde (Radarın Tarihçesine bakınız) benzeri ve daha etkin radar aygıtları geliştirmişlerdi. Ancak Chain Home bir ülkenin hava savunması için geliştirilen ve kurulan ilk büyük radar zinciri idi.

Chain Home bir bistatik radardı. Her bir radar 110 m yükseklikte 110° lik ışıma demetine sahip bir gönderici anten kulesi ve bu kulenin çok daha uzağında kurulmuş, yaklaşık 90° lik bir alış çizgesine sahip 73 m yüksekliğinde bir alıcı anten kulesinden meydana gelmekteydi.

Hedeflerin konumu bir yön bulucunun alıcı antenlerinin azimut ve yükseklik açılarına uygun olarak elle ayarlanması ile tayin ediliyordu. Operatör en büyük alım işaretini bulana kadar her iki alıcı antenden gelen işaretlerinin göreceli kuvvetlerini karşılaştırıyordu. Yükseklik açılarının ölçümü için kulenin tam tepesindeki ve alt tarafındaki antenler kullanılıyordu. Menzil ise gönderilen darbeler ile yankı işaretleri arasındaki geçen süre ölçülerek tayin ediliyordu.

Chain Home istasyonları kısa dalga ile ultra kısa dalga arasındaki değişen frekanslarda çalışırlar. Bu bölge genellikle 20 ila 30 MHz arasındadır, ancak böyle bir geniş bölgede frekansın değişebilme imkânı aktif parazit işaretlerinin artışına sebep olur. Algılama menzili genellikle yaklaşık 190 km dir, ancak bu menzil hedefin yüksekliğine bağlıdır: 500 m yükseklikte bir hedef için menzil 40 km olurken, 4000 m yükseklikte bir hedef için bu kez 134 km dir. Vakum-tüplü göndericiler bir radyo göndericisinin planlarına uygun olarak Metropolitan-Vickers firmasınca, alıcılar ise AC Cossor Ltd firmasınca verilen planlara uygun olarak Telecommunications Research Establishment firması tarafından imal edildi.

Die Chain Home Low modeli 1939 yılında geliştirildi. Bunlar 1,5 m lik (200 MHz) dalga boyunda dar bir ışıma demeti kullanarak düşük yüksekliklerde (150 m ye kadar) büyük menzillere ulaşabiliyorlardı. Radarın kuleleri küçüktü ve bunun sonucu olarak bir yerden başka bir yere taşınabiliyordu. İngiliz Hava Kuvvetleri (RAF) tarafından hava savunması için belirlenen bir mahalle kamyon ile nakledilebiliyordu. Bunlar ortak gönderim- ve alım antenleriyle birlikte bir monostatik radardı. Anten bir ortak metal yansıtıcı önüne dizilmiş her birinde dört dipol bulunan beş gruptan oluşuyordu.

Beschreibung des Radargerätes; ausgewählte Taktisch-technische Daten
Taktik Teknik Veriler
 Chain Home Chaine Home Low Chain Home Extra Low
Çalışma Frekans Aralığı:  20 ila 50 MHz 200 MHz 3 GHz
Darbe Tekrarlama Frekansı (PRF):  12,5 ve 25 Hz; 400 Hz 500 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ):  20 µs 3 µs 6,6 ve 1,9 µs
Gönderim Gücü:  350 kW
daha sonra 750 kW 
150 kW 500 kW
Görüntülenebilir Menzil:  300 km
En büyük Menzil:   190 km ye kadar 150 m uçuş yüksekliği için 40 km  15 m uçuş yüksekliği için 30 km,
1 800 m uçuş yüksekliği için 30 km 145 km
Işın demet açısı:  Tip 13: 1,5° dikey. 7,5° yatay.
Tip 14 1° yatay. x 3° dikey.
Anten Dönüş Süresi:  1, 1,5, 2 ya da 3,33 devir/dakika Tip 13: Dakikadaki inip- kalkma adedi 6

1943 yılında S-bandında 15 metreden başlayan çok düşük irtifalarda çalışabilecek Chain Home Extra Low (13 ve 14 tipleri) geliştirildi. Yükseklik bulucusu -1° den +20° arasında düşey yönde hareket edebilen Tip 13 bir magnetron göndericiye sahip bir monostatik radardı. Anten başlangıçta 6 m yükseklik ve 90 cm genişlikteki dipol gruplarının dizilmesinden meydana gelmişti. Sonraları bu antenlerin yerini odak noktasında bir oluklu dalga kılavuzu bulunan bir parabol anten aldı. Ancak iniş kalkış mekanizması çok arıza yapıyordu, bu yüzden radar sıkça bir belirli yükseklik açısında sabit tutularak çalıştırılıyordu.

Tip 14 radarı Tip 13 gibidir, ancak daha iyi bir azimut açı hassasiyetini elde etmek için anten 90° döndürülerek monte edilmiştir. Yükseklik açısında daha iyi bir kapsama alanı elde etmek için iki anten birbirleri üzerine monte edilmiştir. Bunlardan biri ufuk düzleminde bulunur, diğeri çok küçük bir yükseklik açısına sahiptir.

Tip 1 den 59, Tip 2 den 24, Tip 13 ve Tip 14 ten 24 adet aygıt sistemi tesis edilmiştir.

Kaynak: www.radarpages.co.uk: Chain Home, Chain Home Low ve Chain Home Extra Low