www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

SC Radar Ailesi

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: SC-2 Radar at USS Niobrara (AO-72)

Resim 1: SC-2 Radar at USS Niobrara (AO-72)

Teknik veriler
SC, SC-1SC-2, SC-3
Çalışma Frekans Aralığı: 220 MHz
(VHF-bandı)
200 MHz
(VHF-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 60 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 5 µs4 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 100 kW200 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 30 mi
(≙ 48 km)
75 mi
(≙ 120 km)
Menzil Çözünürlüğü: 550 m460 m
Konumlandırma Doğruluğu: ±180 m, ±5° ±90 m, ±3°
Işın demet açısı: 25°10°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: (el kumandası ile) 5 devir/dak
MTBCF:
MTTR:

SC Radar Ailesi

SC radarı 2.Dünya Savaşı sırasında ağırlıklı olarak Pasifik Okyanusundaki savaş gemilerinde kullanılan bir Amerikan arama radarıdır. Daha ziyade muhripler ve daha büyük gemilerde, uçak ve gemi aramalarında ve avcı uçaklarını yönlendirmede kullanıldı.

Özgün SC radar, 2,6 × 2,1 m boyutundaki bir ortak kafes yansıtıcısının önünde yerleştirilmiş, her birinde üç adet olmak üzere dört sıra dipol bulunan bir antene sahipti. SC-2 radarı anteninde ise bir 4,6 × 1,4 m boyutundaki yansıtıcı önüne yerleştirilmiş, her birinde altı adet olmak üzere iki sıra dipol bulunuyordu. SC radarı 48 km menzile ve 300 m irtifaya kadar bir hava sahası içinde orta büyüklükteki bir bombardıman uçağının yerini belirleyebiliyordu. SC-1 radarından itibaren bu menzil değeri 120 km ye yükseldi. Keza, yeni modellerde yer belirleme hassasiyeti hayli iyileşti. SC ve SC-1 radarları sadece bir A-ekran kullanırken, SC-2 ve SC-3 radarlarında ilaveten bir PPI-ekranda eklendi. Tüm sürümlerde „gerçek kuzeyi” gösteren bir döner manyetik pusula (gyro compass) bulunuyordu. Radarın daha eski iki sürümünde anten bir kol vasıtasıyla döndürülüyordu.

Bir Dost-Düşman Tanıma için ana antenin en üst kısmına yerleştirilmiş bir IFF-anteni vardı. İkincil radar aygıtı IFF-Standardı Mark IV ü kullanıyordu.

SC radar resim galerisi

Resim 2: SC radarı