www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

RUS-1

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: RUS-1, alıcı sahası

Resim 1: RUS-1, alıcı sahası

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 75 … 83 MHz
(YF-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç: 300 W
Aletli menzil: 35 … 50 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 60°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

RUS-1

RUS-1 (Radio Ulavlitel Samoljotov, Kiril alfabesiyle: РадиоУлавливатель Самолетов, „Telsizle Uçak Avlayıcı“ anlamına gelir), keza „Reven“ («Ревень») olarakta adlandırılır. Önceki Sovyet ordusunun uçakları elektromanyetik dalgalarla algılamak için kullandığı ilk radar aygıtıdır. Kızıl Ordunun İletişim Bilimsel Araştırma- ve Deneme Enstitüsü (Kiril alfabesiyle: Научный исследовательско испытательный институт связи Красной Армии) tarafından geliştirilmiştir. Üretici kuruluşu Minsk şehrindeki Elektrofiziksel Ölçüm Laboratuarı (Kiril alfabesiyle: Лаборатория Электрофизических Измерений, ЛЭФИ) idi.

Sovyet teknisyenleri 1938 yılında göreve hazır ilk radarı orduya teslim edebildiler. 1940 yılına kadar toplamda 45 adet aygıt daha teslim edildi. Bunlar ilk kez 1939/1940 kışında Finlandiya cephesinde görev yaptılar.

RUS-1 radarı ABD Donanma Araştırma Laboratuvarından Albert Taylor ve Leo Young ‘ın 1922 yılında geliştirdiği aygıta benzer yapıya sahip bir basit bistatik Sürekli Dalga Radarıydı. Bir bariyer radar gibi çalışıyordu. RUS-1 bir gönderici sahası ve bu sahanın sağ ve sol tarafında yaklaşık 30 ila 40 km uzakta tesis edilmiş alıcı sahalarından oluşuyordu. Alıcılar gönderici tarafından sürekli yollanan işaretleri antenin bir yan topuzu (side lobe) vasıtasıyla alıyordu. Bu gönderim-alım hattına ilave bir yansıtıcı nesnenin girmesi halinde alınan işaretde önemli değişme meydana geliyordu. RUS-1 doğal olarak hiçbir koordinat ölçümü yapamıyor ve keza uçak sayısının bir ya da daha fazla olduğunu saptayamıyordu. Radar 70 km ye kadar bir koridoru gözlemleyebiliyordu.

RUS-1 radar resim galerisi

Resim 2: RUS-1, gönderici sahası