www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

„Jagdschloß”

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: „Jagdschloß“ silueti

Jagdschloß silueti
(Büyütmek için tıklayınız: 640·480 piksel = 81 kByte)

Resim 1: „Jagdschloß“ silueti

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 120 … 157, 157 … 250 MHz
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 450 Hz ±15%
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 2 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 8 … 20 kW,
später 150 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 80 km
Menzil Çözünürlüğü: 600 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: 10 min⁻¹
MTBCF:
MTTR:

„Jagdschloß”

„Jagdschloß”- aygıtı (FunkMGerät 404, FuMG404) (Türkçesi: Avcı Kulübesi) Siemens & Halske firması tarafından üretilen bir arama ve gözetim tesisidir. Bunlardan 80 adedi Alman Silahlı Kuvvetlerine teslim edildi. Bu radar bir deneme radarı olan „Panorama“ nın geliştirilmiş bir sürümüdür. Birincil radar anteninin boyutları 24 · 3 m her birinde yatay yerleştirilmiş dipollar bulunan 4 adet diziden meydana gelmiştir. Değişik frekansta çalışan farklı iki sürümü bulunmaktadır. Daha yükseğe konulmuş olan ikincil (kimlik tanıma için kullanılan) antenin boyutları 8.8 · 2 m olup, 8 dikey dipol bulunan bir diziden meydana gelir.

„Jagdschloß“ aygıtının üzerindeki sahada 20 km çapında bir sükûnet konisi yer alır. Bu 20 km lik çap içinde kalan hedeflerin yatık menzilleri yaklaşık olarak yatay (haritasal) menzilleri kadardır.

Radar verileri resim tüpü çapı 40 cm olan bir PPI-ekranda izlenebilir. Daha hassas menzil ölçümleri için ise A-ekran kullanılır. Radar resminin geniş bantlı bir kablo vasıtasıyla bir taşıyıcı frekans üzerinden uzaktaki bir savaş komuta merkezine aktarılması mümkündür. „Jagdschloß A“ aygıtında anten dönüm bilgisinin ayrı, bağımsız bir veri olarak aktarılması gerekir. „Jagdschloß B“ aygıtında ise anten dönümü darbe tekrarlama frekansına eşzamanlı hale getirilir (synchronized). Kuzey darbesi ekranda bir nokta olarak yer alır, böylece resim doğru coğrafik konumuna ayarlanabilir. Resmin yeniden canlandırılması 1:700 000 ölçekli bir „Seeburgtisch- Glaskarte” denilen bir cam-harita üzerinde yapılır.