www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Eski Radarlar

„Lichtenstein”

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: „Lichtenstein“ aygıtı ekranları

„Lichtenstein“ aygıtı ekranları

Resim 1: „Lichtenstein“ aygıtı ekranları

Teknik Veriler (FuG 220)
Çalışma Frekans Aralığı: 90 MHz (3,3m)
Darbe Tekrarlama Zamanı: 1,1 ms
Darbe Tekrarlama Frekansı: 900 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 1...1,25 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 2,5 kW
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 8 km
Menzil Çözünürlüğü: 200 m
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

„Lichtenstein”

Radyo-ölçüm aygıtı „Lichtenstein- SN 2“ (FunkGerät 220, FuG 220) yaklaşmakta olan hava hedefleri için kullanıldı. Bu aygıt hedefin menzilini, uçuş yüksekliğini ve azimut açısını ölçebiliyordu ve bu veriler iki (daha sonra üç) adet resim tüpünde görüntüleniyordu. İki cins anten kullanılıyordu: Bir düz anten ve bir kule anteni. Azami menzili 5 km (daha sonra 6), azimut- ve yükseklik açıları hassasiyeti ±3° idi. Anten çizgesinin yatay hareketi bir motor vasıtasıyla kumanda edilen Almanca „Flimmerschalter“ denilen bir anahtarla 25 Hz de bir, çeyrek dalga boylu dolambaçlı yolların anten hattı üzerinden antenin yarısına anahtarlanması ile sağlanıyordu. Antenin bir kez aynı fazda ve bir kez zıt fazda beslenmesi nedeniyle ekranda ki video işaret 25 Hz lik çevrime uygun olarak titreşerek ışıldıyordu.

„Lichtenstein-B“ (FuG 202) aygıtının daha sonraki sürümlerinde 3 adet resim tüpü vardı ve deneme sürümü olan „Lichtenstein-S“ (FuG 213) aygıtında 150 MHz gönderim frekansında 30 ila 40 kW lık bir darbe gücü kullanıldı. Bir „geyik boynuzu" biçimine sahip anteni oldukça büyük ve ağırdı. „Lichtenstein-S” modelinin menzili ise yaklaşık 30 km idi.

Radyo-ölçüm aygıtı „Lichtenstein“ menzil tayini için 8 km ölçekli bir J-ekrana (J-scope) ve azimut- ve yükseklik açıları tayini için ise iki adet A-ekrana (A-scope) sahipti.

Daha sonraki sürümlerinde, örneğin „Lichtenstein BAUER“ FuG 214, takip eden düşman avcı uçaklarını algılamak için geriye doğru ışıma yapan bir uyarı aygıtı takıldı. Bunun için her birinde 4 eleman bulunan, biri alıcı olarak sağ kanat altına, diğeri gönderici olarak sol kanat altına iki adet küçük Yagi-anteni monte edildi.

FuG 212 ve FuG 220b telsiz aygıtlarının antenleri Bf 110 G gece avcısı uçaklarına (benzeri İngiliz avcı uçakları gibi) karakteristik bir görüntü vermekte idi

Eş zamanlayıcı (Tastgerät), 900 Hz lik sinüs işaretleri alarak birden fazla sayıda trafo bağlaşık (coupled) yükselticiler ve sınırlayıcılar üzerinden yaklaşık 1 µs süreli kuvvetli darbeler üretir. Gönderici itçek-kipinde (push-pull mode) bu darbe ile modüle edilir. Alıcı bir biniştirici alıcı devre (süperheterodin) ve dokuz adet tüp ile donatılmıştı. Bant genişliği yaklaşık 1,2 MHz idi. Osilatör frekansı bir servo devre ile ayarlanıyordu.

Resim tüpü sürücüsünde 75 kHz e ayarlı bir salınım devresi bulunuyordu. Tüpün saptırma süresi içinde ekranda altı adet 2-km-işaretleyici (marker) parlak nokta üreten altı adet salınım çıkartılıyordu. Flimmerschalter bir motor vasıtasıyla saniyede 25 kere anahtarlanıyordu. Blok şemasında gösterilmeyen bir anten seçme anahtarı elle kumanda edilerek azimut açısı veya yükseklik açısı için seçme yapılabiliyordu.

Bildergalerie des Lichtenstein-Radars
„Flimmerschalter“ ile yön saptama
Resim 2: „Flimmerschalter“ ile yön saptama

	(Büyütmek için tıklayınız: 1200·798 piksel = 97 kByte)
Resim 3: Gece Avcısı Bf 110 G

	(Büyütmek için tıklayınız: 1120·780 piksel = 97 kByte)
Resim 4: Lichtenstein SN2- aygıtı blok şeması