www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Meteoroloji Radarları

CAMRa

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: CAMRa

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: 3,0765 GHz
(F-bandı)
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı: 610 Hz
Gönderim Darbe Genişliği (τ): 0,5 µs
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü: 600 kW
Ortalama Güç: 183 W
Aletli menzil: 246 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı: 0,28°
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi: maks. 6 dak⁻¹
MTBCF:
MTTR:

CAMRa

CAMRa (Chilbolton Advanced Meteorological Radar), F-bandında çalışan çift polarizasyonlu bir Doppler radarıdır. Tamamen döndürülebilen bir antene sahip dünyanın en büyük meteoroloji radarıdır. Başlangıçta, boyutunun büyüklüğünü açıklayan bir radyo teleskopuydu, ancak yıllar içinde birkaç kez yeniden kuruldu ve değiştirildi.

Radar anteni, 25 m çapında ve 53,5 dB anten kazancına sahip simetrik bir parabolik yansıtıcı kullanır. Göndericisi bir magnetron kullanmaktadır. Radar, dönüşümlü olarak yatay ve dikey olarak polarize darbeler gönderir. Sözde-evreuyumlu, iki kanallı bir alıcı kullanır ve aynı anda eş-kutuplu (co-polar) ve çapraz-kutuplu (cross-polar) geri bildirimleri alır.

1967' yılında kurulan bu radar, Oxfordshire kentindeki STFC Rutherford Appleton Laboratuvarındaki Uzay Bilimi ve Teknolojisi Bölümündeki Chilbolton grubu tarafından işletilmektedir. Anteni farklı frekans bölgelerindeki diğer radar aygıtları için de kullanılabilmektedir, bu da birincil yansıtıcısının devasa yapısını açıklar.