www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

MP-PAWR

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: MP-PAWR

Rysunek 1: MP-PAWR

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 9 425 MHz
(pasma X)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 60 … 80 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: 1,2°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 2 lub 1 obr/min
MTBCF:
MTTR:

MP-PAWR

MP-PAWR (MultiParameter-Phased-Array-WetterRadar) to trójwymiarowy radar pogodowy średniego zasięgu pasma X, opracowany przez Uniwersytet Saitama w Tokio. Radar meteorologiczny MP-PAWR nadaje się do wczesnego ostrzegania przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak ulewne deszcze i tornada. Pełne skanowanie objętości jest wykonywane po jednym obrocie anteny, tj. w ciągu 30 sekund.

MP-PAWR wykorzystuje aktywną, elektronicznie przemieszczającą się antenę fazowaną z oddzielnymi antenami nadawczą i odbiorczą. Dolny prostokątny wydłużony układ antenowy jest anteną nadawczą. Wytwarza on ustalony wzorzec wentylatora. Górny ośmiokątny układ antenowy zawiera anteny odbiorcze. Pojedyncze promienniki są antenami panelowymi przystosowanymi do pracy w dwóch polaryzacjach. Generuje on 10 wirtualnych wzorców antenowych dla różnych kątów elewacji w czasie odbioru, wykorzystując cyfrowe kształtowanie wiązki. Szerokość połówkowa wzorca anteny przy kącie elewacji wynosi od 0,5° do 1° w zależności od kąta obrotu.

System MP-PAWR jest zainstalowany na Uniwersytecie Saitama od grudnia 2017 r. i może monitorować cały obszar metropolitalny Tokio.

Źródło:

Galeria zdjęć MP-PAWR

Rysunek 2: MP-PAWR na dachu Uniwersytetu Saitama w Tokio