www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Meteoroloji Radarları

1B77 ”Ulybka-M”

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: 1B77 ”Ulybka-M”

Resim 1: 1B77 ”Ulybka-M”

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: L-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ):
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Aletli menzil: 200 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi:
MTBCF:
MTTR:

1B77 ”Ulybka-M”

1B77 „Ulybka-M” (Rus tanıtım kodu: «Улыбка-M» (индекс 1Б77) — „Ulybka” = „Gülümseme“) bir taşınabilir meteoroloji radarıdır. Toplanan veriler balistik nesnelerin (top, füze) yörüngelerini düzeltmek, savaş ajanı- (warfare agent) veya radyoaktif bulutların yayılımını belirlemek ve hava durumu tahminlerini ve uçuş danışmanlık desteğini sağlamak için kullanılır.

1B77 radarı RPMK-1 Ulybka radarının takipçisidir ve bu radarın yerini almıştır. İki sistem arasındaki fark, „Ulybka-M“ radarının atmosferin ana parametrelerini balon kullanmaksızın ölçebilmesidir. Radar iki kamyona ve bir römork yerine, yalnızca bir KAMAZ kamyona yerleştirilmiştir. Anteni 45° döndürülmüş bir tek-darbe antendir.

Balonla gözlemleme yine mümkündür. Gerekli ek donatı bir römorka yerleştirilir. Olasılıkla bir farklı frekans bölgesinde çalışan, yeni ve hayli daha küçük radyosondalar kullanılır. Bunun için kabin çatısında yön bağımsız (omnidirectional) çizgeye sahip, her biri radyosondanın tipine bağlı olarak 30 ila 40 mil bir menzile ulaşabilen dört adet küçük anten yer alır. Ana antenle 150 ila 200 km menzile ve 40 km yüksekliğe kadar eski radyosondalarla izleme ve veri toplama halâ yapılabilmektedir.