www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

1B77 „Ulybka-M“

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: 1B77 „Ulybka-M“

Rysunek 1: 1B77 „Ulybka-M“

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: pasma L
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa:
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 200 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

1B77 „Ulybka-M“

1B77 „Ulybka-M“ (rosyjskie oznaczenie: «Улыбка-M») - w tłumaczeniu: „uśmiech“) to przenośny radar meteorologiczny. Zebrane dane są wykorzystywane do określania korekt trajektorii obiektów balistycznych (artyleria, pociski), określania rozproszenia chmur środków bojowych lub radioaktywnych, a także do opracowywania prognoz pogody i ostrzeżeń dotyczących lotów.

1B77 jest następcą RPMK-1 Ulybka i ma go zastąpić. Różnica między tymi dwoma systemami polega na tym, że "Ulibka-M" może mierzyć główne parametry atmosfery bez użycia balonów. Radar nie jest już ładowany na dwie ciężarówki, lecz tylko na podwozie KAMAZ-a. Antena jest anteną monopulsową obróconą o 45°.

Możliwe są również obserwacje balonowe. Niezbędne wyposażenie dodatkowe znajduje się na przyczepie. Używane są nowe, znacznie mniejsze radiosondy, które prawdopodobnie pracują w innym zakresie częstotliwości. W tym celu na dachu kabiny umieszczono cztery małe anteny o charakterystyce dookólnej, które zapewniają zasięg od 30 do 40 km, w zależności od typu radiosondy. Nadal można jednak korzystać ze starszych radiosond, których śledzenie i zbieranie danych nadal odbywa się za pomocą głównej anteny w odległości 150-200 km i na wysokości do 40 km.